Banská Bystrica zdolala Nitru: Stala sa prvým finalistom

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica postúpili do finále Kaufland play off Tipsport Ligy 2017/2018. V utorňajšom štvrtom stretnutí semifinále zdolali na vlastnom ľade HK Nitra 5:2 a v sérii triumfovali 4:0 na zápasy.

Ilustračný obrázok k článku Banská Bystrica zdolala Nitru: Stala sa prvým finalistom
10

Domáci diváci sa nachystali oslavovať postup do finále pri každom góle, ktorý by im „barani“ dopriali. Po prvej tretine to však vyzeralo úplne ináč. Gól strelili len hostia v 10. minúte po tom, ako Kutálek vypichol v strednom pásme puk Ďatelinkovi a samostatný nájazd s prehľadom premenil. Nitrana sa túžili ešte v sérii nadýchnuť, v 10. minúte Versteeg nádejne obkrúžil bránku, v 12. minúte brankár Lukáš si poradil aj so strelou Lantošiho a neskôr zlikvidoval pokus Kutálka. Do šatne mohli ísť hostia aj s dvojgólovým rozdielom, stačilo len, aby hneď po skočení na ľad z trestnej lavice J. Milam puk lepšie v blízkosti bránky trafil a aj Macíkova strela tesne predtým spôsobila pred Lukášom veľa rozruchu. Domácich mohli mrzieť viaceré ťažkopádne zvládnuté situácie. V prvom útoku naskočil na ľad prvýkrát proti Nitre aj kapitán Surový, ktorý si liečil predtým zranenie, šance však mali jeho spoluhráči, v 4. minúte bekhendom Brittain, potom Mihálik so streleckou parketou. Nepomohli im ani presilovky, dokonca o dvoch hráčov trvajúca 55 sekúnd v 18. minúte.

Brankár Lawson si poradil s pokusmi Bartánusa i Asselina, iné šance sa v početnej výhode nezrodili a v druhej tretine sa čakala v ich nasadení výrazná zmena. Pomohla im ďalšia presilovka a prudká strela Pretnara, ktorú už v 22. minúte Lawson pustil do siete. Nasledoval povestný tlak „baranov“ so zjavným úsilím pridať ďalší gól, narušilo ho však oslabenie a pre zmenu „zámok“ hostí. V 29. minúte Bartánus po rýchlej akcii Lawsona zblízka neprekonal a mohlo ho to dosť mrzieť, pretože v presilovke Mikúš excelentne zakončil rýchle prečíslenie a Nitrania opäť viedli.

Aj tretiu tretinu začali hostia v početnej výhode, až po nej vrhli domáci všetko svoje umenie do útoku v snahe vyrovnať skóre. J. a H. Ručkayovci v 47. minúte Lukáša vystrašili nádejnými pokusmi a nad zápasom stále visel veľký otáznik. V 51. minúte brankár Lukáš vykorčuľoval z bránky pri signalizovanom vylúčení a Lamper vyrovnal. Ďalší gól pribudol o 13 sekúnd neskôr, Faille opäť spred bránky prekonal Lawsona tretíkrát a diváci už začali oslavovať postup, najmä po tom, ako v 55. minúte Asselin a v 59. minúte Faille do prázdnej bránky pri power play spečatili zblízka víťazstvo štvrtým i piatym gólom.

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Góly: 22. Pretnar (Hohmann, Bubela), 51. Lamper (Faille, Surový), 51. Faille (Asselin), 55. Asselin (Skalický), 59. Faille (Brejčák) – 10. Kutálek, 33. Mikúš (Paulovič, Mezei). Rozhodovali: M. Novák, Štefík – Tvrdoň, Kacej, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2753 divákov

HC'05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, Brejčák – Lamper, Surový, Bortňák – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Skalický – Gabor, Češík, Brittain

HK Nitra: Lawson – Rýgl, Mezei, T. Milam, Ordzovenský, J. Milam, Versteeg – Paulovič, Krištof, Mikúš – Blackwater, Slovák, Kutálek – Lantoši, J. Ručkay, H. Ručkay – Csányi, Bradley, Macík