Bolt pre problémy s chrbtom ukončil sezónu

Foto: SITA/AP LONDÝN 10. augusta (WEBNOVINY) – Trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta v šprintoch na 100 a 200 metrov Usain Bolt predčasne ukončil tohtoročnú sezónu. Podľa Jamajčanovho manažéra Rickyho Simmsa sú dôvodom bolesti chrbta v krížovej oblasti. Svetový rekordér v uplynulých hodinách absolvoval na klinike v Mníchove vyšetrenie u známeho odborníka Hansa Müllera-Wohlfahrta a zistilo sa, že problém s chrbtom obmedzuje jeho schopnosť vygenerovať dostatok sily počas behu. „Súťaženie za takýchto okolností by výrazne zvýšilo riziko zranenia Boltových nôh,“ vyhlásil Simms. Podľa neho vyšetrenie magnetickou rezonanciou potvrdilo, že zranená achilovka, pre ktorú mal od konca mája šesťtýždňovú pauzu, je už v poriadku. Usain Bolt teraz absolvuje liečbu na uvoľnenie chrbta a nebude štartovať na finálových mítingoch Diamantovej ligy IAAF v Zürichu (19. 8.) a Bruseli (27. 8.).

Oznámenie o predčasnom konci sezóny prišlo iba štyri dni po Boltovej prehre s Tysonom Gayom na minulotýždňovom mítingu v Štokholme. Jeho víťazná séria sa skončila presne po 2 rokoch a 15 dňoch. Začal ju 16. augusta 2008 na olympiáde v Pekingu a odvtedy triumfoval dovedna 32-krát: 14-krát na 100 m, 13-krát na 200 m, raz na 300 m, 3-krát na 400 m a vyhral aj jednu exhibičnú stopäťdesiatku. Predtým prehral naposledy 22. júla 2008 v Štokholme o jedinú stotinku s Asafom Powellom, teraz sa mu stal osudným znovu Štokholm, keď prehral s Gayom dokonca až o 13 stotín (9,84 – 9,97).

Usain Bolt v tomto roku štartoval na deviatich súťažiach. Sezónu začal 13. februára víťazstvom na mítingu v Kingstone, kde mu v behu na 400 metrov namerali 45,86. Potom 24. apríla na Penn Relays vo Philadelphii v štafete na 4 × 100 m zvládol letmú stovku na poslednom úseku za 8,79 s. Premiérovú dvojstovku na prvomájovom mítingu v Kingstone zabehol za 19,56, v prvej tohtosezónnej stovke si 19. mája v juhokórejskom Degu pripísal na konto čas 9,86. Premiéru v Diamantovej lige IAAF absolvoval 23. mája v čínskom Šanghaji na 200 m (19,76) a o štyri dni neskôr mu na Zlatej tretre v Ostrave nevyšiel pokus prekonať najlepší svetový výkon histórie na 300 m 30,85 sekundy Michaela Johnsona ešte z roku 2000. V daždi za ním zaostal o 12 stotín.

Po takmer 6-týždňovej súťažnej pauze zavinenej zranením achilovky potom 8. júla suverénne zvíťazil na mítingu Diamantovej ligy IAAF s názvom Athletissima vo švajčiarskom Lausanne na 100 m za 9,82 a vyrovnal svetový výkon roka Asafu Powella. Bolt potom 16. júla v Paríži vyhral v prvom tohtosezónnom vzájomnom súboji nad Powellom, namerali mu vtedy čas 9,84 sekundy. Hneď po pretekoch odletel na dva týždne domov na Jamajku so zdôvodnením, že potrebuje ešte dotrénovať zameškané, najmä posilniť viac brušné a chrbtové svalstvo. Nestačilo to, hneď v nasledujúcom štarte 6. augusta v Štokholme jasne prehral s Tysonom Gayom.