Česko zdolalo Lotyšsko až po predĺžení

Foto: SITAVANCOUVER 24. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Česka zvíťazili v utorňajšom súboji o postup do štvrťfinále nad Lotyšskom 3:2 až po predĺžení a postúpili medzi osmičku najlepších kolektívov na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Česko síce viedlo už v úvodnom dejstve 2:0, no Lotyšom sa podarilo v druhej polovici III. tretiny vyrovnať. V predĺžení napokon o svojom triumfe rozhodli strelecky aktívnejší zverenci trénera Vladimíra Růžičku, rozhodujúci presný zásah dosiahol Krejčí. Na Čechov čaká v stredu o 19.00 h miestneho času (už štvrtok 4.00 h SEČ) štvrťfinálový súboj proti Fínsku, ktorý sa rovnako ako utorňajší zápas proti Lotyšsku uskutoční v hale UBC Thunderbird Arena.

Výsledok – kvalifikácia o postup do štvrťfinále:
Česko – Lotyšsko 3:2 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 – 1:0)
Góly: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) – 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 50:26, rozhodovali: McCreary (Kan.), Reiber (Švajč.) – M. NOVÁK (SR), Winnekens (Nem.), 5448 divákov
Zostavy:
Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, R. Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák – Erat, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, M. Michálek – Červenka, Krejčí, Fleischmann – Havlát, Vašíček, Rolinek
Lotyšsko: Masalskis – Skrastinš, K. Redlihs, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš – Karšums, Šprukts, Ankipans – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Darzinš, Berzinš, M. Redlihs – Daugavinš, Meija, Širokovs

Český tím začal aktívne, čo mu v 5. min prinieslo presilovku. V nej od modrej tvrdo vystrelil obranca Kuba, pred bránkou sa najlepšie zorientoval Rolinek a odrazený puk poslal za chrbát Masalskisa. Lotyši sa postupne spamätávali a mali aj šance, ale opäť udrelo na druhej strane. Krejčí našiel Fleischmanna a ten spomedzi kruhov prestrelil lotyšského gólmana – 2:0. O necelé dva minúty neskôr Čajánek trafil žŕdku. Po tomto okamihu tempo hry trochu opadlo. Obe mužstvá si vypracovali niekoľko šancí, ale obaja brankári bolo pozorní. V prvej polovici druhého dejstva Lotyši nevyužili poldruhaminútovú presilovku o dvoch korčuliarov. Masalskis sa potom vytiahol pri pokuse Havláta, po strele Vašíčka zastavila puk konštrukcia bránky. Ešte pred druhou sirénou svoje šance nevyužili Červenka a Krejčí. V druhej tretine z hry odstúpil český útočník Jaromír Jágr, ktorého v druhej formácii nahradil Havlát. Lotyšom sa podarilo skorigovať v 53. min, keď Cipulis vyhral súboj pred bránkou a prekonal Vokouna. To zverencov Olegsa Znaroksa nabudilo a v 57. min sa im podarilo vyrovnať M. Redlihsom. Do konca III. tretiny sa už ani jednému súperovi nepodarilo skórovať a muselo sa predlžovať. V 66. min rozhodol o postupe Čechov Krejčí.