Správy

Dobrý kurz eura: Dovolenka a nákupy v Poľsku a Maďarsku sa oplatia

Turecko, Egypt, ale aj Maďarsko či Poľsko. Toto sú krajiny, do ktorých sa Slovákom oplatí vycestovať z hľadiska cien. Ako je to s Chorvátskom?

Ilustračný obrázok k článku Dobrý kurz eura: Dovolenka a nákupy v Poľsku a Maďarsku sa oplatia
Zdroj: TASR

Euro totiž voči menám týchto krajín v medziročnom porovnaní v máji posilnilo, a tak tovary a služby boli pre slovenských turistov lacnejšie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky.

V prípade dovoleniek v zahraničí a vplyvu vývoja eura k daným menám v dovolenkových destináciách z hľadiska cien v daných lokalitách platí jednoduché pravidlo. „Keď sa euro voči zahraničnej mene oslabuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre Slovákov stávajú drahšie, a naopak. To sa následne premieta aj do ceny dovolenky,“ vysvetlila analytička banky Dominika Ondrová.

Slabý kurz voči kune

Najobľúbenejšou destináciou Slovákov po domovine je hneď Chorvátsko. Vlani tu trávila dovolenku takmer pätina dovolenkárov zo Slovenska.

„Negatívnou správou pre našincov ale je, že spomedzi mien krajín, v ktorých často dovolenkujú, je chorvátska kuna jedinou, voči ktorej bolo euro v máji medziročne slabšie. Zmena však bola len nepatrná, a to o necelé percento, výrazne drahších nákupov sa tam z tohto dôvodu ľudia obávať nemusia,“ priblížila Ondrová. Už v týchto dňoch však začalo euro postupne mieriť nahor.

„Rovnako ako pred rokom by mohli Slováci zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja. Do karát hrá našincom tiež fakt, že aj v tejto krajine je inflácia už dlhodobo v zápornom teritóriu a cenový pokles patrí k najvýraznejším v Európskej únii,“ uviedla Ondrová.

Turecko a Egypt

Z hľadiska vývoja mien je situácia podstatne priaznivejšia v krajinách akými sú Turecko a Egypt. Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška voči tureckej líre silnejšia až o zhruba 13 %. Pri egyptskej libre dokonca až o takmer 18 %.

„Za rovnaký objem peňazí by si dovolenkári tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť výrazne viac tovarov a služieb. Otázkou však je, koľkí Slováci budú mať túto sezónu záujem o tieto destinácie. Hrozbou je totiž geopolitické napätie,“ poznamenala analytička.

Čítajte aj: Skôr ako si zbalíte kufre, myslite na Svetobežku. Pomôže aj tam, kde nefunguje internet

Podľa jej slov totiž krajinám výrazne zhoršili imidž teroristické útoky či migračná kríza. „Vlastná bezpečnosť cestujúcich tak pravdepodobne vo väčšine prípadov preváži napríklad aj nad lacnejšími letenkami, ktorými sú tieto krajiny už dlhšie obdobie atraktívne. Obdobným prípadom je aj kedysi vyhľadávané Tunisko. Voči tuniskému dináru je euro medziročne tiež výrazne silnejšie, a to až o vyše 7 %,“ vyčíslila Ondrová.

Nákupy u susedov

Lacnejší výlet či nákupy by však Slovákov mohli vyjsť aj v susedných krajinách. Euro je totiž medziročne silnejšie voči maďarskému forintu o zhruba 3 % a poľskému zlotému až o 8 %.

„Nákupy v Poľsku a Maďarsku či dovolenka v týchto krajinách tak Slovákov môžu vyjsť lacnejšie ako pred rokom,“ dodala Ondrová s tým, že pri návštevách cudzích krajín je potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín.

„Situácia vo svete nasvedčuje tomu, že mnohí Slováci uprednostnia dovolenku doma, alebo len v neďalekých krajinách,“ predpokladá analytička.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM