Peter Klimant Futbal

Famózny úspech pod Dubňom: Žilina zdolala držiteľa španielskeho Superpohára!

Neuveriteľné sa stalo skutočným, Šošoni pokorili baskických levov! V napínavom dueli Žilina vyhrala nad Athletic Bilbao o jeden gól.

Ilustračný obrázok k článku Famózny úspech pod Dubňom: Žilina zdolala držiteľa španielskeho Superpohára!

Šošoni začali na radosť takmer úplne zaplneného domáceho štadióna mimoriadne aktívne. Prvý desať minút zaskočili favorita tlakom, už v 3. minúte hlavičkoval po rohu tesne vedľa ľavej tyčky Paur. Ten istý hráč v 9. minúte strieľal na zadnej tyčke vedľa po prudkom centri Čmelíka. Potom sa tempo trochu upokojilo a z ničoho nič udrel Athletic. V 16. minúte skvele načasoval Gomez prihrávku za Letiča a Merino nekompromisne a presne zakončil. Domácich to zaskočilo, no aj tak sa snažili. Bilbao si hralo svoje, šance sa síce nerodili, viac sa hralo na polovici Žiliny. V 33. minúte ale udreli hostia druhýkrát a opäť z „ničoho“, keď sa po hrubej chybe Pečovského dostal zadarmo k lopte a brejku na Volešáka Sola a bolo 0:2. Do konca polčasu si opäť Baskovia, ktorí pokorili suverénne nedávno aj slávnu FC Barcelonu, kontrolovali loptu a Žilinu do ničoho podstatnejšieho nepustili.

Už v 48. minúte mohol znížiť Čmelík, na pravej strane preloboval brankára Herrerina, ale obrana odkopla loptu z bránkovej čiary. Následne sa obraz hry vrátil do „starých koľaji“. Bilbao mohlo pridať tretí gól 57. minúte, keď si Volešák skomplikoval život zlou rozohrávkou, ale Gurpegi z toho neprofitoval. A tak udrelo na druhej strane, po centri Bénesa do 16-ky sa ešte zrazili striedajúci William s Káčerom, odrazená lopta sa ale dostala k Paurovi, ktorý tvrdou strelou prekonal bezmocného brankára Bilbaa.

Domáci sa nadýchli, zatlačili, bolo ich zrazu plné ihrisko. A ošiaľ na žilinskom štadióne, kam si našlo cestu vyše 10.000 divákov, spôsobil v 77. minúte domáci William. Ten sa po prihrávke za obranu zaváňajúcou ofsajdom rútil sám na Herrerina, urobil mu krásnu kľučku a do prázdnej brány zakončil na 2:2. Hostia boli pod tlakom, kulisa Žilinu hnala vpred, ale v 81. minúte mohol vo veľkej šanci opäť dostať hostí do vedenia Williams, pálil ale nad, pričom sa navyše i zranil a musel striedať. V závere oba tímy skúšali strhnúť výhru na svoju stranu, a podarilo sa to šokujúco Žiline. Po rohu v nadstavenom čase rozhodol o slávnom triumfe William.

Hlas trénera

Adrián Guľa, tréner Žiliny (zdroj: RTVS): „Je to ešte iba polčas dvojzápasu, ale teším sa z každého gólu, najmä takému kvalitnému tímu ako je Bilbao. Dali sme tri góly za druhý polčas, takže mame šancu aj vonku. Takto bojuje Žilina už dlhšiu dobu, je mladá, dravá, agresívna a dostatočne rýchla. Po polčase sme sa nezosypali z výsledku. Kontaktný gól dokáže veľa zmeniť. Diváci sú nadšení a spokojní, my sme získali ďalšie sebavedomie. Je to dvojzápas, je to ešte iba polčas, ale vidíme, že máme šancu postúpiť. Bilbao má doma veľkú kvalitu. Chlapci sú však odvážni, vedia vonku streliť gól i dva. Som šťastný, mali sme vypredaný štadión a to bola naša motivácia.“

1. zápas play off EL 2015/2016: MŠK Žilina – Athletic Bilbao 3:2 (0:2)

Góly: 66. Paur, 77. a 90+3. William – 16. Merino, 33. Sola, ŽK: Čmelík, rozhodoval: Haţegan (Rum.), 10.175 divákov.

Zostavy a striedania:

• MŠK Žilina: Volešák – Mabouka (56. William), Vavro, Škriniar, Letič – Pečovský – Čmelík (72. Mihalík), Káčer, Bénes (88. Škvarka), Paur – Jelič
  • Athletic Bilbao: Herrerin – Boveda, Gurpegi, Laporte, Lekue – Rico (70. Etxebarria), Elustondo – Merino (74. Williams, 82. de Marcos), Aketxe, Gomez – Sola
Napínavý duel až do samého konca: Žilina si zmerala sily s Athletic Bilbao