Monika Földešiová Hokej

Slovenskí reprezentanti už majú za sebou svoju premiéru na hokejovom šampionáte. Na tohtoročných majstrovstvách sa po prvý raz predviedli pod taktovou trénera Vůjtka. Pozrite sa, ako im darilo v zápase proti Kanade...

Kanada – Slovensko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Góly: 15. Benn (Getzlaf, Keith), 33. Eberle (Kane), 36. Ladd (O'Reilly, Purcell) – 22. Tatar (Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák, Haščák). Rozhodcovia: Brüggeman, Jablukov (obaja Nem.) – Dahmen (Švéd.), Šeľanin (Rus.), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0
Kanada: Ward – Phaneuf, Vlasic, Murray, Keith, Schenn, Bouwmeester – Sharp, Tavares, Skinner – Eberle, Nugent-Hopkins, Burrows – Perry, Getzlaf, Benn – O'Reilly, Ladd, Kane – Purcell
Slovensko: Hamerlík – Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Kudroč, Sersen – Radivojevič, Kopecký, Hossa – Šatan, Surový, Hudáček – Miklík, Mikúš, Tatar – Haščák, Bližňák, Bartovič

Report zápasu: Slováci odštartovali proti favoritovi odvážne, no Kanaďania veľmi dobre napádali ich rozohrávku a tak sa postupne stiahli a zamerali na obranu. „Javorové listy“ tlačili, no v úvodnej desaťminútovke im chýbal nápad i dôraz a proti súperovej defenzíve nič poriadne nevymysleli. Slováci výraznejšie pohrozili až v 10. minúte, keď Tatar peknou individuálnou akciou potiahol puk do pásma a Mikúšova formácia zasypala Warda spŕškou nebezpečných striel. V 14. minúte Hamerlíkovi prepadla za chrbát Tavaresova strela a Chára zabránil čistému gólu až tesne pred bránkovou čiarou. O minútu neskôr však už gólu favorita nezabránil nikto, keď sa po rýchlej akcii presadil Benn – 1:0. V závere tretiny ešte pohrozil Hudáček, no po šikovnej otočke trafil len blokujúceho hráča.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka odpovedali na začiatku druhej tretiny. Mikúš odviedol výbornú prácu pri mantineli, zbavil sa obrancu a našiel voľného Tatara, ktorý z ľavého kruhu z prvej prepálil Warda – 1:1. Kanada si vzápätí vypracovala stopercentnú šancu, no Hamerlík na dvakrát podržal svojich spoluhráčov. V ďalších minútach pokračoval rýchly hokej a na oboch stranách niekoľkokrát zahrmelo. Kanada mala navrch, ale obom tímom chýbalo trochu presnosti v koncovke. V 29. minúte prišlo prvé vylúčenie v zápase. Na trestnú išiel Šatan a Kanada okamžite rozohrala v útočnom pásme divoký kolotoč. Góly mali na hokejkách Tavares aj Skinner, ale Hamerlík ich tutovky zázračne zneškodnil. Pri Bouwmeesterovej delovke mu navyše pomohla aj žŕdka. V 33. minúte sa mu však Eberleho strela z uhla odrazila od betónu a skončila v sieti – 2:1. O tri minúty chyboval pri rozohrávke Kudroč a Ladd zvýšil už na 3:1. Kanaďania do konca tretiny ovládli dianie na ihrisku a neustále hrozili pred Hamerlíkovou bránkou.

V úvode tretej tretiny Hamerlík opäť likvidoval dve čisté šance hostí. Tí potom nachvíľu poľavili, na čo si Slováci vytvorili tlak a využili ho na kontaktný gól, ktorý si pripísal Bartovič – 2:3. Po niekoľkých hluchých minútach sa Slovákom naskytla ideálna šanca na vyrovnanie v 51. minúte, keď si zahrali prvú presilovku. Boli však príliš pasívni a Warda ohrozili jedine Chárove delovky od modrej. V záverečných minútach sa usadili do útočného pásma, skúsili to aj bez brankára, ale gólové šance už neprišli.

Hlasy slovenských hráčov:

Milan Bartovič, útočník a autor gólu SR: „Bol to prvý zápas na šampionáte, hneď na úvod jeden z favoritov na titul. Boli sme plní očakávania, napokon to bola vyrovnaná partia. Podali sme dobrý výkon a nebyť zbytočných chýb, mohli sme aj vyhrať. Dúfam, že sa nám to podarí už v najbližšom zápase.“

Libor Hudáček, útočník SR: „Trošku som si trúfol a platilo to na nich. Čakal som, že budú rýchlejší a tvrdší, ale asi im robilo problém veľké ihrisko. Celkovo si myslím, že sme na nich mali. Pri mojej šanci som trafil Duncana Keitha zrejme do korčule, škoda toho, mohlo byť 1:1 a zápas by sa vyvíjal inak. Mali sme aj ďalšie šance, presilovku, no nedali sme gól, kým oni svoje šance využili. Keď chceme niečo uhrať na tomto šampionáte, musíme si trúfať a ísť krok za krokom.“ // **Miroslav Šatan, útočník SR: **„Bolo tam veľa dobrých vecí, ktoré sú do budúcich zápasov na šampionáte sľubné. Hrali sme prvýkrát v tomto zložení a proti Kanade, ktorá je jedným z najsilnejších súperov na turnaji. Až na dva góly v prostrednej tretine bol zápas z našej strany dobrý. Zo začiatku to bolo opatrné z oboch strán, Kanaďania si museli zvykať na široké klzisko. Bola to pre našich chalanov dobrá skúsenosť a verím, že naša hra bude mať stúpajúcu tendenciu.“//

Zdeno Chára, obranca a kapitán SR: „Mohlo to byť výsledkovo aj lepšie, určite sme si zaslúžili aspoň bod. Musíme sa viac tlačiť do bránky a tvoriť tlak pred brankárom súpera. Počas power play sme mali strely a šance, ale brankár ich podržal.“