Lídrom slalomu Razzoli, šampión Pranger vypadol

Giuliano Razzoli v prvom kole slalomu Foto: AP Photo/Charlie Krupa WHISTLER 27. februára (WEBNOVINY) – Úvodné kolo slalomu mužov, záverečnej súťaže v alpských lyžiarskych disciplínach na zimných olmypijských hrách vo Vancouveri, vyhral prekvapujúco Talian Giuliano Razzoli s náskokom 43 stotín pred ďalším prekvapením pretekov, Slovincom Mitjom Valenčičom. Tretia priečka patrí obhajcovi turínskeho zlata Rakúšanovi Benjaminovi Raichovi (+0,54). Senzačne zajazdil Čech Ondřej Bank, s číslom 37 skončil šiesty (+0,90). Preteky na zjazdovke Dava Murray so 66 bránkami nedokončili viacerí medailoví adepti: úradujúci majster sveta Manfred Pranger z Rakúska, Američan Bode Miller (na ZOH 2010 už získal po jednej medaile z každého kovu), jeho krajan Ted Ligety a tiež Nemec Felix Neureuther, víťaz januárového slalomu SP v Kitzbüheli. Dvadsaťpäročný Razzoli doposiaľ vyhral len jedny preteky Svetového pohára a dovedna iba štyrikrát stál na stupni víťazov. Na vrcholnom seniorskom alebo juniorskom podujatí sa však nikdy nepresadil. Už 32-ročný Valenčič má v zbierke úspechov 9. miesto v obrovskom slalome na MS 2007 a nikdy v kariére sa vo SP nedostal ani len na stupeň víťazov. Preteky ešte pokračujú, ale vzhľadom na veľké výkonnostné rozdiely medzi slalomármi je málo pravdepodobné, že dôjde k zmenám na popredných priečkach. V štartovej listine 1. kola figurovalo až 102 lyžiarov, dokonca aj z exotických krajín ako Senegal, Peru, Maroko, Irán, Brazília, Albánsko, Libanon, Cyprus, Ghana. Mexiko zastupoval opäť najstarší účastník ZOH 2010, 51-ročný šľachtic Hubertus von Hohenlohe, ktorý mal olympijskú premiéru už v roku 1984 v Sarajeve. Slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak sa vydá na trať 1. kola slalomu so štartovým číslom 66.

Výsledky:

Muži – slalom, 1. kolo (priebežné poradie): 1. Giuliano Razzoli (Tal.) 49,79 s, 2. Mitja Valenčič (Slovin.) +0,43 s, 3. Benjamin Raich (Rak.) +0,54, 4. Ivica Kostelič (Chorv.) +0,58, 5. Manfred Moelgg (Tal.) +0,85, 6. Ondřej Bank (ČR) +0,90.