Zo Slovenska

Málo či veľa? Vyššie poplatky na pohotovostiach by sociálne slabších nemali ohroziť

Avizovaných päť eur pri ústavných pohotovostiach a dve eurá pri ambulantných. Bude zvýšenie poplatkov pre sociálne slabších drahé a budú si ich môcť dovoliť?

Ilustračný obrázok k článku Málo či veľa? Vyššie poplatky na pohotovostiach by sociálne slabších nemali ohroziť
Zdroj: TASR

Zvýšenie poplatkov za návštevu pohotovostí musí byť pre sociálne slabších pacientov únosné. Tvrdí to šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Nad päť eur by to už podľa nej mohol byť problém. S miernym zvýšením poplatkov ale súhlasí.

S takýmto návrhom prichádza Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Rezort tiež plánuje rozšíriť zoznam osôb, ktoré by boli od poplatkov oslobodené. Malo by ísť napríklad o pacientov s úrazmi. AOPP to víta.

Pohotovostný poplatok vo výške 1,99 eura sa momentálne platiť nemusí, ak je človek následne hospitalizovaný.

Asociácia si nemyslí, že rozdiely medzi ambulantnou pohotovosťou a urgentom by mal riešiť pacient. Na urgentoch by mal podľa Lévyovej slúžiť všeobecný lekár, ktorý by urobil základné vyšetrenia a rozhodol, či si liečba pacienta nevyžaduje zásah chirurga alebo neurológa.

Stopne sa zneužívanie?

„Takto by potom pacienti v ľahších stavoch neblokovali tých, ktorí zákrok špecialistu potrebujú,“ povedala šéfka asociácie. Lévyová nemá pocit, že by ľudia zneužívali pohotovosť. Laik vie podľa nej svoj zdravotný stav zhodnotiť ťažko a „svoje komplikácie vníma citlivo a individuálne, preto by ich mal posúdiť lekár“.

Priznáva, že sa nájdu i pacienti, čo chodia na lekársku službu prvej pomoci s problémami, tie pre svoju pracovnú zaneprázdnenosť neriešia u svojho všeobecného lekára. Tých ale podľa nej „skutočne nie je veľa“.

Ministerstvo v súčasnosti pripravuje zmeny vo fungovaní ambulantných pohotovostí, tzv. Lekárskej službe prvej pomoci (LSPP), aj poplatkoch v zdravotníctve. Obe právne normy chce minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) predložiť v blízkom čase.

Bude ich menej

Predpokladá, že zmeny v samotnom fungovaní pohotovostí by pacienti mohli pocítiť na budúci rok. Súčasné LSPP budú podľa neho fungovať do konca tohto roka, možno aj dlhšie.

Podľa plánov ministerstva ambulantných pohotovostí s nonstop službou na Slovensku ubudne. Drucker už na jeseň avizoval, že takéto pohotovosti by mali fungovať najmä v nemocniciach.

Povolenia im má po novom vydávať rezort. Ostatná časť LSPP by sa ponechala ako doplnková s možnosťou kratšej prevádzky, povoľovali by ju vyššie územné celky. Koncept takzvanej Novej pohotovosti nie je podľa Lévyovej zlý. Myslí si však, že LSPP a urgenty by mal prepájať viac.

Ilustračné foto, TASR

Nemocnice, zdravie, euro
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM