Webnoviny - Svet

NBA: Miami krok od finále konferencie, dráma v Memphise

WEBNOVINY.SK

Basketbalista Miami LeBron James počas zápasu 2. kolo play-off Východnej konferencie zámorskej NBA.Foto: SITA/APBOSTON 10. mája (WEBNOVINY) – Trojica LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh je na prahu postupu do finále play-off Východnej konferencie basketbalovej NBA.

Ich Miami po dôležitom pondelkovom víťazstve 98:90 v Bostone vyhráva 3:1 na zápasy a v stredu môže na svojom ihrisku spečatiť osud obhajcu konferenčného titulu Celtics.

Bola to práve nová veľká trojka Východu, ktorá v Bostone prevýšila tú domácu. Zatiaľ čo v predchádzajúcom dueli strelila spolu iba 44 bodov, v pondelok sa postarala o 83 bodov hostí, v predĺžení o všetkých dvanásť. Nik zo zvyšných hráčov Heat nestrelil viac ako 4 body. Z hviezd Miami tentoraz vynikol LeBron James s 35 bodmi a 14 doskokmi. Práve produktívny krídelník v uplynulých dvoch sezónach vždy so svojím Clevelandom stroskotal práve na tíme Bostonu. Teraz má šancu na revanš.

„V tejto hale som veľa úspechov nedosiahol. Dnes sme však zo seba striasli všetky zábrany a výsledok sa dostavil,“ povedal James. Tréner Miami Erik Spoelstra očakáva od stredy ťažký zápas: „Bude to najväčšia výzva, akej táto skupina hráčov čelila. Boston sa predvedie vo svojej najväčšej sile, a my musíme byť lepší.“

Predlžovalo sa aj v Memphise, a to hneď trikrát. Navyše to bolo druhý raz v rade v sérii semifinále Západnej konferencie s Oklahoma City, čo sa nerozhodlo po štyroch štvrtinách. Basketbalový maratón sa skončil v prospech hostí z Oklahomy, ktorí zvíťazili 133:123 a vyrovnali stav série na 2:2. Grizzlies dlho držali s Thunder krok, ale napokon doplatili na slabšiu úspešnosť streľby z poľa na úrovni 36 percent, hoci ju kompenzovali trestnými hodmi, keď zo 40 pokusov nepremenili iba tri.

V tretej nadstavenej päťminútovke dosiahli domáci iba jeden kôš z poľa, vystrelili deväťkrát. Naopak, líder hostí Kevin Durant v nej zaznamenal 6 zo svojich 35 bodov a Thunder si vzali od Grizzlies späť požičané z prvého – domáceho zápasu série. „Na takýto zápas budú ľudia ešte dlho spomínať. Rád som bol jeho súčasťou. Vyrovnali sme stav série, vraciame sa domov. Uvidíme, ako si s tým teraz poradíme,“ uviedol po dueli najlepší strelec základnej časti Durant.

Východná konferencia – 2. kolo (semifinále) play-off (hrá sa na štyri víťazné zápasy): Boston (3.) – Miami (2.) 90:98 po predĺžení (31:28, 22:22, 20:19, 13:17 – 4:12) – stav série 1:3 Najviac bodov: Pierce 27, R. Allen 17, Rondo a Delonte West po 10 – L. James 35 (14 doskokov), Wade 28, Bosh 20 (12 doskokov), 18 624 divákov

Západná konferencia – 2. kolo (semifinále) play-off (hrá sa na štyri víťazné zápasy): Memphis (8.) – Oklahoma City (4.) 123:133 po trojnásobnom predĺžení (28:16, 25:33, 19:22, 24:25 – 13:13, 10:10, 4:14) – stav série 2:2 Najviac bodov: Z. Randolph 34 (16 doskokov), M. Gasol 26 (21 doskokov), Mayo 18 – Westbrook 40, Durant 35 (13 doskokov), Harden 19, 18 119 divákov