Lucia Lauková Správy

Odborníci dvíhajú varovný prst: Slovensko môžu potrápiť pravidelné extrémne suchá

Meniaca sa klíma spôsobuje častejšie výkyvy počasia. Podľa odborníkov sa Slovensko musí pripraviť aj na extrémne suchá.

Ilustračný obrázok k článku Odborníci dvíhajú varovný prst: Slovensko môžu potrápiť pravidelné extrémne suchá
Foto: Rastislav Búgel

Slovensko by sa malo pripraviť na pravidelné extrémne suchá. Môže za to meniaca sa klíma, častejšie by mali byť i extrémne výkyvy počasia, upozorňujú meteorológovia.

Teplota vzduchu narastá

„Treba počítať s intenzívnymi a krátkymi zrážkovými obdobiami spôsobujúcimi aj povodne prekladané periódami sucha,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) Martin Benko. Teplota vzduchu podľa neho na Slovensku narastá, čo má na svedomí vyšší výpar a ten následne sucho. To už na Slovensku spôsobuje aj citeľné miliónové škody.

„Vlani by o tom svoje vedeli povedať poľnohospodári,“ uviedla klimatologička Lívia Labudová zo SHMÚ s tým, že tí to pocítia vždy najskôr. Nepríjemné dopady vlaňajšieho sucha však podľa nej hlási i lesné hospodárstvo, na Záhorí jeho efekt doznieva v súčasnosti.

Extrémne sucho

SHMÚ nevylučuje, že obdobia extrémneho sucha sa môžu na Slovensku predlžovať. Meteorológovia vlani zaznamenali sucho v neobvyklej dĺžke trvania – 272 dní, a to v okolí Bratislavy. „Neobával by som sa však toho, že suchá na Slovensku by mali nejako vážne ohroziť vodné zdroje,“ povedal Benko na bratislavskej výstave Coneco – Racioenergia – voda. Labudová ale pripomenula, že aj na Slovensku nastali situácie, kedy pre ľudí vydali odporúčania, aby nezavlažovali pitnou vodou.

Zmena klímy

Meteorológovia tiež nepredpokladajú, že by sme mali mať na Slovensku počasie ako v Kalifornii vzhľadom na jeho typický premenlivý ráz. „Zmena klímy ale u nás môže spôsobiť silné intenzívne búrky sprevádzané silným vetrom, čo môže spôsobiť veľmi vážne škody,“ uviedol Benko.

Krízové opatrenia

Štát už vypracoval akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody, vláda ho schválila v marci. Konkrétne rieši preventívne i krízové opatrenia vo vodnom hospodárstve, poľnohospodárstve či lesnom hospodárstve, venuje sa aj vzdelávaniu v oblasti dôsledkov sucha a nedostatku vody. Vyžiada si to viac ako 140 miliónov eur, financované to má byť z európskych fondov a Environmentál­neho fondu.

„Fenoménom sucha a nedostatkom vody nie sme síce úplne negatívne zasiahnutí, no prevencia a účinné opatrenia sú oveľa efektívnejšie a lacnejšie, ako hasiť už vzniknuté problémy,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Preventívne opatrenia sú podľa neho zamerané na zadržiavanie vody v krajine.

Zelené opatrenia

Envirorezort plánuje najmä znásobiť úsilie v uskutočňovaní zelených opatrení, ide napríklad o obnovu priaznivého stavu mokradí, brehových porastov, obnovu poškodených ekosystémov či výsadbu remízok. V mestách a obciach podporuje akčný plán zákroky na zachytávanie a infiltráciu zrážkovej vody za pomoci prírode blízkych opatrení, a to od jednoduchých ako výsadba vegetácie, zachytávanie dažďových vôd formou zberných jazierok alebo sudov až po náročnejšie ako dažďové záhrady, vegetačné steny či podzemné retenčné zásobníky na využívanie zrážkovej vody.

Medzi krízové opatrenie patrí napríklad vypracovanie plánu na zásobovanie vodou pri dlhotrvajúcom suchu podľa prioritizácie sektorov národného hospodárstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM