Rôzne

Pikošky z legendárnej fabriky: V Sandriku sa nevyrábal iba príbor, FOTO

Výrobky zo Sandriku boli počas jeho zlatej éry známe aj v zahraničí. Málokto však vie, že závod vyrábal okrem príborov napríklad aj prilby pre bulharských vojakov...

Ilustračný obrázok k článku Pikošky z legendárnej fabriky: V Sandriku sa nevyrábal iba príbor, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Zubné náhrady, ale aj prilby pre bulharskú armádu patrili v 30. rokoch minulého storočia do portfólia výrobkov voľakedajšieho závodu Sandrik v Dolných Hámroch. Históriu závodu a jeho výrobky, ktoré boli známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, približuje na aktuálnej výstave s názvom Dobrú chuť, ctihodní mešťania Pohronské múzeum v Novej Bani.

Všetko začalo príbormi

,,Podnik Sandrik založila rodina Bergsovcov, ktorá vlastnila bane v hodrušskej oblasti. V týchto baniach sa ťažilo striebro, ktoré potrebovali nejako spracovať, a tak sa rozhodli, že postavia závod Sandrik," priblížila Jana Potocká z múzea. Slávnostný prvý výkop na výstavbe závodu bol urobený v roku 1895. Závod dostal pomenovanie po Jánovi Szandrikovi, majiteľovi pozemkov, na ktorých stál.

V Sandriku sa na začiatku vyrábali len príbory. Potom nastúpil do závodu ako hlavný výtvarník a kreslič Ján Peterka. So svojimi príbormi sa zúčastnil svetovej výstavy v Paríži, kde bol za svoje výrobky ocenený. ,,Keď sa vrátil z výstavy, majitelia Bergsovci sa rozhodli, že ho ustanovia za riaditeľa podniku, a práve za jeho vedenia sa rozhodlo, že sa príbory nebudú vyrábať len zo striebra, ale aj z postriebrenej alpaky," podotkla Potocká s tým, že strieborné príbory boli totiž drahé a prístupné len pre bohatších ľudí. Za vedenia Peterku sa vo fabrike začali vyrábať aj ďalšie predmety ako napríklad číslice na domy, zubné náhrady či spomínané prilby.

Históriu fabriky odkrýva výstava

Tieto, ale aj ďalšie exponáty ako vzácne príborové sety z 19. a 20. storočia, vzácne kazety, v ktorých boli uložené a prepravované príborové sety, ale aj Meissenský porcelán uvidia návštevníci na aktuálnej výstave. Tá je obohatená o recepty pochádzajúce z prvej slovenskej kuchárskej knihy z pera známej slovenskej spisovateľky Terézie Vansovej. ,,Vansová nepísala len romány, ale napísala aj prvú slovenskú kuchársku knihu. V našej knižnici sme našli štvrtú reedíciu tejto knihy, tak si návštevníci môžu pozrieť aj staršie recepty," dodala Potocká.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM