Podľa Flašíkovej-Beňovej SR má v EÚ renomé

WEBNOVINY.SK

Webnoviny -

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Za najprelomovejšie rozhodnutie občanov SR za posledných desať rokov považuje vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) poslankyňa Európskeho parlamentu za SR Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA pri príležitosti 5. výročia nášho vstupu do EÚ, ktoré si pripomenieme 1. mája, vstupom do únie sa slovenskí občania stali súčasťou jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších zoskupení. „Získali sme jedinečnú šancu pomôcť rozvoju našej krajiny financovať zlepšenie situácie našich regiónov a teda aj ich obyvateľov s veľkou finančnou podporou EÚ.“ V únii podľa Beňovej spoločne riešime energetickú bezpečnosť, ochranu sociálnych práv a istôt. V súčasnosti, v čase svetovej ekonomickej a hospodárskej krízy v nej máme silných partnerov pre spoločné efektívne riešenia.

Práve opatrenia na boj proti celosvetovej ekonomickej kríze, akými sú napríklad ochrana zamestnancov a malých a stredných podnikov, považuje Flašíková-Beňová za najväčšie súčasné prínosy nášho členstva v EÚ. Medzi ďalšie plusy nášho členstva podľa europoslankyne patria tiež opatrenia vedúce k energetickej bezpečnosti či k ochrane životného prostredia. „Toto budú aj nosné témy EÚ v budúcom období a týmto témam sa budú poslanci Smeru prioritne vo svojej práci venovať,“ tvrdí.

Monika Flašíková-Beňová je s postavením SR v únii spokojná. Ako uviedla, „Slovenská republika má v EÚ veľmi dobré renomé. Sme rešpektovaní ako krajina so silnou európskou spolupatričnosťou a dokážeme aj jasne pomenovať oblasti, v ktorých očakávame zmeny“. Zmeny by podľa nej mali nastať najmä v oblasti voľného pohybu pracovných síl na spoločnom európskom trhu práce a žiadame tiež prísnejšiu kontrolu nakladania s financiami a zjednodušenie administratívy v rámci EÚ.

„Nesúhlasíme s niektorými podmienkami, ktoré v prístupovej zmluve odsúhlasila vláda Mikuláša Dzurindu a ktoré sú pre Slovensko diskriminujúce a hľadáme možnosti na ich zmenu,“ upozornila zároveň europoslankyňa za SR zo strany Smer-SD. Bývalá vláda podľa jej slov „v mnohých rozhodnutiach nekonala v zmysle ochrany záujmov Slovenska a preto sú napríklad naši pôdohospodári diskriminovaní v porovnaní s kolegami z iných krajín“.

Povedomie občanov SR o našom členstve v Európskej únii podľa Flašíkovej-Beňovej stále nie je dostatočné. Dokazuje to aj očakávaná nízka účasť našich voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých si 6. júna zvolíme svojich 13 europoslancov. „Pritom väčšina rozhodnutí európskych inštitúcii sa života Sloveniek a Slovákov bezprostredne dotýka a ovplyvňuje ich každodenné životy. Európska politika nie je zahraničnou politikou, je to každodenný život všetkých našich občanov,“ pripomenula europoslankyňa s tým, že očakáva v slovenských médiách viac informácií o dianí v inštitúciách ú­nie.

SITA</body> </html>

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.