Zuzana Vajayová Futbal

Poľsko - Rusko: Orlica s druhom remízou

Poľská futbalová reprezentácia remizovala v utorok v atraktívnom zápase A-skupiny majstrovstiev Európy 2012 s Ruskom 1:1. Domáci hráči tak majú na konte dva body za dve remízy a v poslednom súboji skupiny v sobotu 16. júna si to o postup do štvrťfiná

Ruský tréner Dick Advocaat postavil na trávnik vypredaného varšavského štadióna rovnakú zostavu ako v úvodnom súboji s Českom (4:1). Jeho trénerský kolega Franciszek Smuda poslal do bránky hrdinu súboja s Gréckom Przemyslawa Tytona a Dariusz Dudka vymenil krídelníka Macieja Rybusa, pričom Ludovic Obraniak začal na ľavom kraji zálohy.

Poliaci rovnako ako proti Grékom začali lepšie, dostali favorita pod tlak a mohli ísť do vedenia v 7. minúte. Obraniak zahral dobre priamy kop, zakrútenú loptu na päťke jemne usmerňoval Boenisch, ale Malafejev zázračne loptu odvrátil. O štyri minúty strieľal veľmi nebezpečne Lewandowski nad horný roh ruskej brány. V 18. minúte dal gól Polanski, ale bol v ofsajde. Po 20 minútach sa hra vyrovnala a Rusi postupne začínali vystrkovať rožky. Keržakov hľadal v 27. minúte centrom Aršavina, toho ale obranca odblokoval. O desať minút už ale „zborná“ udrela, Aršavin pekne zahral priamy kop a zakrútenú loptu hlavou poslal do siete Dzagojev. Odpovedať sa snažil peknou strelou Blaszczykowski, ale Malafejev sa natiahol a nebezpečný pokus zlikvidoval.

Aj do druhého dejstva vstúpili lepšie domáci a hneď mohol vyrovnať Lewandowski, rútil sa na Malafejeva a urobil mu kľučku, ale šancu nedotiahol do úspešného konca. Potom hlavičkoval nad Perquis. Rusi vyčkávali na rozhodujúcu kontru, hrozil najmä ofenzívny Žirkov, ale v 57. minúte udreli domáci. Po rýchlom útoku sa dostal cez Ignaševiča k tvrdému a presnému zakončeniu kapitán Blaszczykowski a Malafejev nemal na jeho krížnu strelu do horného rohu žiadny nárok. V týchto momentoch sa hral veľmi zaujímavý futbal, v 68. minúte si pekne s Keržakovom narazil Dzagojev, ale nesadla mu strela a Tyton zachránil. Na druhej strane sa mohol hrdinom stať Polanski, ktorý zakončil v ťažkej pozícii z uhla dobre, ale ešte lepšie zasiahol Malafejev. V posledných fázach zápasu sa už nik nedokázal presadiť, a zrodila sa zaslúžená remíza. Poliaci na európskom šampionáte stále čakajú na prvú výhru.

Hlasy:

Dick Advocaat, tréner Ruska: „Mali sme viac držania lopty a kontrolovali sme zápas. Ale nepremenili sme viaceré dobré šance. Nemám však žiadne pochybnosti, že budeme s Grékmi bodovať a postúpime do štvrťfinále. Dnes to pre nás nebolo ľahké, Poliakov hnalo dopredu 40.000 fanúšikov.“

Jakub Blaszczykowski, kapitán Poľska a autor gólu: „Dosiahli sme remízu s Ruskom, to nie je zlý výsledok. Mali sme svoje šance v útoku, mali sme ich premeniť. Teraz v zápase s Českom musíme náš krok zvládnuť. Nebudeme to mať proti nim ľahké, pretože sme v dvoch zápasoch vyčerpali veľa síl. Ale takéto problémy majú aj ostatné mužstvá.“

Andrej Aršavin, kapitán Ruska: „Po vyrovnaní sme už nehrali dobre. Dali sme Poliakom veľa priestoru na rýchle kontry. Po tom, ako sme hrali v závere, musíme byť s deľbou bodov spokojní.“