Správy Správy

Prevencia nadovšetko. Nepodceňujte ju, ide predsa o život!

Ročne zomrie na Slovensku asi 2000 ľudí, ktorých úmrtie sa dalo odvrátiť.

Ilustračný obrázok k článku Prevencia nadovšetko. Nepodceňujte ju, ide predsa o život!
Zdroj: TASR

Príčinou je podľa štatistík zanedbaná prevencia i nedostatočná zdravotná starostlivosť. Poukázala na to Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.

Sme na konci rebríčka

Slovensko je v rebríčku odvrátiteľnej úmrtnosti spolu s Estónskom a Maďarskom na chvoste vyspelých krajín OECD. Výsledky Poľska a Česka sú lepšie minimálne o tretinu.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) už avizoval, že za jeho pôsobenia by chcel tieto nepriaznivé štatistiky zmeniť. Za takéto číslo môžu podľa neho zanedbané systémové zmeny. Drucker by chcel do roku 2020 znížiť zbytočnú úmrtnosť o polovicu.

„Neviem, či je možné to dosiahnuť v priebehu jedného funkčného obdobia, ale môžu sa nastaviť všetky mechanizmy, ktoré k tomu dokážu viesť," povedala pre TASR Sedláková na konferencii Union zdravotnej poisťovne.

Musí podľa nej fungovať sekundárna prevencia. Štát by mal v tomto na pacientov viac apelovať, myslí si.

PREČÍTAJTE SI AJ: Vyrastá nám extrémistická generácia? Mladí hokejisti z Brezna ukázali sympatie Kotlebovcom

Prehliadky môžu odhaliť mnohé

Dôležité sú podľa nej skríningy, absolvovanie gastroenterolo­gických vyšetrení, návšteva mamografie či pravidelná návšteva gynekologických ambulancií.

„Preventívnymi prehliadkami možno odhaliť prvotné štádiá ochorení, z ktorých sa pacient dokáže vyliečiť," upozornila Sedláková. Niektorí však prídu k lekárovi často až v pokročilých štádiách.

Na preventívne prehliadky chodí menej ako 50 percent Slovákov, špeciálne vyšetrenia absolvuje asi 30 percent, uviedla Sedláková. Ideálne by podľa nej bolo, aby pravidelné „preventívky“ absolvovalo minimálne 60 percent ľudí. Podobné štatistiky vykazujú i najvyspelejšie krajiny.

Ako krajina starneme

Populácia starne a trápia ju chronické ochorenia, poukázala Sedláková. Ľudia trpia najmä kardiovaskulárnymi, onkologickými či metabolickými ochoreniami.

„Už dnes žije na Slovensku asi 900.000 ľudí nad 64 rokov," upozornila. Preto je dôležité sústrediť sa i na dlhodobú starostlivosť o pacienta.

Drucker nedávno novinárom povedal, že by mohlo dôjsť k transformácii niektorých oddelení v nemocniciach. V systéme mu chýbajú chronické doliečovacie lôžka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM