Lucia Lauková Správy

RADÍME: Pacientom so sklerózou multiplex pomôže pohyb i vhodne zvolená strava

Zdravý spôsob života je dobrým pomocníkom pri mnohých ochoreniach. Stav podľa lekárky zlepšuje aj pacientom so sklerózou multiplex.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pacientom so sklerózou multiplex pomôže pohyb i vhodne zvolená strava
Zdroj: TASR

Život pacienta so sklerózou multiplex ovplyvňuje okrem predpísanej liečby i životný štýl. Ten treba viesť pri takomto ochorení zdravo a zodpovedne, upozornila lekárka Zuzana Dean z Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre.

Zlozvyky stav zhoršia

„Zlé návyky do života pacienta nepatria,“ myslí si. Za veľké riziko pre sklerotikov označila fajčenie vrátane vodných fajok. Cigarety môžu podľa nej mierne až stredné neurologické poškodenie posunúť do štádia vážneho zdravotného postihnutia.

„Nadmerné pitie alkoholu má zase negatívny vplyv nielen na centrálny nervový systém, ale aj na ďalšie orgány,“ uviedla Dean. Podceňovať netreba podľa nej ani stravu.„Mnohým sa môže stať, že ide o banalitu, zdravá strava však môže v liečebnom procese zohrávať kľúčovú úlohu,“ vysvetlila Dean. Fyzický stav zlepšuje pacientom i pohyb.

Dôležitý vitamín D

Chápe, že „diéta určite nie je tým zázračným liekom, ktorý by dokázal ochorenie úplne vyliečiť, no svoj význam pre pacientov to predsa len má“. Kľúčové sa podľa nej zdajú byť saturované tuky. „Diéta s ich nízkym obsahom sa javí ako najvhodnejšia nielen u pacientov so sklerózou multiplex, ale aj v prevencii aterosklerózy a onkologických ochorení. Dôležitý je aj príjem vlákniny, antioxidantov, vitamínov, zvlášť vitamínu D,“ vysvetlila.

Prejavy ochorenia

Ochorením sclerosis multiplex trpí na Slovensku približne 10 000 ľudí. Postihuje viac ženy ako mužov. Je nevyliečiteľné a vzniká rozpadom obalu nervových buniek a vlákien. Ochorenie centrálneho nervového systému pacienti na sebe nemusia dlho pozorovať, pretože sa môže prejavovať nešpecifikovanými bolesťami chrbta, ťažkosťami pohybu, nesústredením i problémami s videním a artikuláciou.

Liečba pacientov

Hoci súčasná medicína stále neponúka riešenie, ako ochorenie vyliečiť, možnosti liečby sú na dobrej úrovni. Tá je farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť. Lieky na toto ochorenie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. K vzniku a progresii ochorenia prispievajú genetické predispozície, výskyt v rodine, pohlavie, vek či infekčná mononukleóza.

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov či dlhšie a asi tretina pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia. V približne troch až piatich percentách ide o ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne. Preto je dôležitá včasná diagnostika tohto ochorenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM