Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Mladí, naivní a odhodlaní zatočiť s oligarchmi

Túto krajinu ovládajú skorumpovaní politici a nedotknuteľní oligarchovia, píše na adresu Slovenska prestížny americký denník a všíma si študentské hnutie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Mladí, naivní a odhodlaní zatočiť s oligarchmi
Zdroj: TASR

Portál The New York Times priniesol rozsiahlu reportáž, ktorá nemilosrdne nastavuje Slovensku zrkadlo ako krajine, kde korupcia už presiahla únosnú mieru. Popisuje veľké škandály od Gorily, cez mýtny tender až po predražené piešťanské CT a približuje svojim čitateľom odhodlanie slovenských študentov, ktorí v apríli zorganizovali protikorupčnú demonštráciu a chystajú sa na ďalšiu.

Ukradnutý štát

The New York Times uvádza Slovensko ako typický príklad problémov, s ktorými sa momentálne boria viaceré postkomunistické krajiny: „Situácia je už taká vážna, že niektorí analytici používajú výraz „ukradnutý štát.“ Všetky významné štátne inštitúcie sú v rukách skorumpovaných politikov a nedotknuteľných oligarchov. Problém je o to väčší, že autoritárski lídri podporujú nárast nacionalizmu a populizmu, aby si upevnili moc.“

Preto sa podľa portálu mladí ľudia rozhodli začať bojovať proti korupcii, aby si vzali svoju krajinu späť pre ďalšie generácie. V reportáži ich reprezentujú organizátori aprílovej študentskej demonštrácie David Straka a Karolína Farská. The New York Times s obdivom uvádza, že ich boj za správnu vec je umocnený „zdravou dávkou mladíckeho idealizmu.“

Skutok sa nestal

Študenti Straka a Farská pre portál vysvetľujú, že nápad zorganizovať cez Facebook študentskú demonštráciu proti korupcii sa začal veľmi skromne. „Najprv sme si mysleli, že príde tak 200 ľudí, vrátane našich priateľov a rodiny. Viete, len zopár jednotlivcov, ktorí by nás chceli podporiť, aby to celé nedopadlo ako blamáž.“

Napokon však účasť prekonala všetky očakávania, keď do bratislavských ulíc vyrazilo do desať tisíc ľudí. The New York Times uvádza, že študenti si osvojili aj ironický motív, ktorý poukazuje na neschopnosť vyšetrovacích orgánov odsúdiť za korupciu naozaj veľké ryby – „skutok sa nestal.“

„Sme na životnej križovatke, keď sa rozhodujeme, čo ďalej – či zostaneme v tejto krajine, alebo odídeme do zahraničia, kde by sme mohli žiť slušný život bez toľkej korupcie,“ vysvetľuje Farská ich motiváciu. Jej priateľ Straka dodáva, že „štát by mal rešpektovať ich rodičov a nie okrádať ich a klamať.“

Portál pripája zmierlivú reakciu premiéra Roberta Fica, ktorý vyrukoval s vyhlásením, že jeho vláda vníma korupciu ako vážny problém a podniká konkrétne kroky, aby ju potlačila. „Farskú a Straku jeho slová nepresvedčili a rovnako tak ani tisícky mladých ľudí, ktorí dorazili na protestný pochod napriek daždivému počasiu.“ Mladí organizátori na záver dodávajú, že možno sú naivní, ale rýchlo sa učia a je ich veľa…

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM