Monika Földešiová Hokej

Vyrovnané súboje a výborný Laco. Na majstra to však nestačilo :(

Slovenská hokejová reprezentácia má za sebou už druhý zápas majstrovstiev sveta, tentokrát sa stretla zoči voči majstrovi z minulého roka - Fínom. Svoju šancu na šampionáte dostal aj gólman Ján Laco. Aj napriek tomu, že v jeho prípade išlo o premiéro

Fínsko – Slovensko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 8. Pesonen (Grandlund, Immonen). Rozhodcovia: Olenin, Bulanov (obaja Rus.) – Dahmen (Švéd.), Wilmont (Kan.), vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.
Fínsko: Vehanen – Mäenpää, Hietanen, Salmela, Niskala, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola – Jokinen, Koivu, Filppula – Granlund, Immonen, Pesonen – Joensuu, Kapanen, Komarov – Pyörälä, Kontiola, Pihlström
Slovensko: Laco – Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen – Radivojevič, Kopecký, Hossa – Šatan, Surový, Hudáček – Tatar, Mikúš, Miklík – Haščák, Bližňák, Bartovič

V úvode duelu neprišiel očakávaný tlak domácich a tak sa o prvý nápor pokúsili Slováci, výraznejšiu šancu si však nevypracovali. Hra bola dlho vyrovnaná i keď z nej mali opticky viac Fíni. V 7. minúte ale neudržali puk v útočnom pásme a do protiútoku sa dostali Hudáček s Radivojevičom. Mladý útočník svojmu spoluhráčovi prihral neskoro a Radivojevič trafil len do Vehanena. Vzápätí však prišlo zaváhanie Cháru na obrannej modrej čiare, z ktorého rezultoval tlak „Suomi“ signalizované vylúčenie a po závare pred bránkou aj prvý gól domácich, ktorý na dvakrát strelil Pesonen – 1:0.

Laco o chvíľu zneškodnil ďalšie dve veľké príležitosti Fínov, ktorí už diktovali tempo hry. V 13. minúte išiel na trestnú Haščák, ale Fíni prvú presilovku pokazili a Laca prakticky neohrozili. Krátko po jej konci zachránil Fínov Vehanen pri akcii Hossu s Haščákom.

Druhú tretinu sme začali aktívne a vypracovali si veľkú šancu na vyrovnanie, no Šatan v poslednej chvíli bekhendom nedosiahol na puk a nedotlačil ho do prázdnej bránky. Vzápätí chyboval neistý Starosta a chvíľu na to zachránil na bránkovej čiare Vydarený. Hra mala rýchle tempo a obaja brankári museli niekoľkokrát likvidovať gólové príležitosti. V 26. minúte mohol vyrovnať Miklík, ale nevydarila sa mu koncovka. Fíni nepotvrdili povestnú efektivitu z presiloviek ani pri druhej početnej výhode v zápase a onedlho si vyskúšali aj hru v oslabení. Slováci ich však vôbec nepreverili a na Vehanena leteli len dve strely. V 38. minúte dostal Hudáček výbornú prihrávku cez celé klzisko, no tiesnený domácim obrancom zakončil len vedľa Vehanenovej bránky.

Slováci odštartovali záverečnú tretinu ďalšou presilovkou, ale opäť bez výraznejšieho úspechu. Fíni si vytvorili niekoľko pološancí, ale súperi ich dobre vytláčali zo streleckých pozícii a nepúšťali k dorážkam. Gólovú príležitosť si vypracovali až v 48. minúte počas presilovky, keď na voľného Salmelu prešla prihrávka spoza bránky, no Laco mu veľmi dobre zmenšil strelecký uhol a s jeho pokusom si poradil. Slovenský gólman sa vyznamenal aj v 50. minúte, keď bravúrne zlikvidoval tutovku Jokinena. Fíni sa v záverečných minútach už nesnažili tvoriť hru a Slovákov držali na dištanc od svojej bránky. Vůjtekovi zverenci skúsili aj hru bez brankára, ale na výsledku už nič nezmenili.

Hlas Jána Laca, brankára SR: „Cítil som sa dobre, chytalo sa mi dobre. Vzadu sme si zakričali, chalani mi pomáhali a fungovalo to. Chceli sme aspoň bod, takže prehra mrzí. O to viac, že o gól, celkovo si však myslím, že sme odohrali vynikajúci zápas. Po inkasovaní som vedel, že ešte máme prakticky celý zápas pred sebou, napokon však rozhodol ten jediný gól. Škoda, že sme nepremenili svoje šance. Urobíme všetko pre to, aby sme to proti USA zlomili.“