Správy Zo zahraničia

12 krajín zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska, Nemecko vyhlásilo stav OHROZENIA

Nemecko oznámilo vo štvrtok v súvislosti s poklesom dodávok plynu z Ruska "stav ohrozenia".

Ilustračný obrázok k článku 12 krajín zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska, Nemecko vyhlásilo stav OHROZENIA
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Na trojstupňovej škále svojho núdzového programu sa tak posunulo na druhý stupeň. Napriek zvýšeniu varovania však vláda zatiaľ nepovolila energetickým firmám presunúť vysoké ceny na zákazníkov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Napätie eskaluje

Rozhodnutie nemeckej vlády, ktoré zverejnil na tlačovej konferencii minister hospodárstva Robert Habeck, predstavuje ďalšiu eskaláciu sporu medzi Európou a Ruskom od jeho februárovej invázie na Ukrajinu.

Európske štáty, ktoré sú vysoko závislé od dodávok energií z Ruska, tak začali urýchlene hľadať náhradné zdroje.

Ešte výraznejší obrat to predstavuje pre Nemecko, ktoré do vojny na Ukrajine malo s Ruskom veľmi úzke vzťahy v oblasti energií.

Aktivácia 2. stupňa znamená, že vláda už vidí vysoké riziko dlhodobých problémov s dodávkami plynu. Teoreticky to umožňuje energetickým firmám preniesť vysoké ceny na priemysel a domácnosti.

Táto klauzula však napriek aktivovaniu druhého stupňa varovania zatiaľ uplatnená nebude. Ako pritom uviedol nemenovaný zdroj z energetického priemyslu, nemeckí dovozcovia plynu a energetické firmy práve z tohto dôvodu požadovali aktiváciu 2. stupňa.

Osud turbíny

V dôsledku klesajúcich dodávok plynu vyhlásilo Nemecko už koncom marca 1. stupeň, známy ako včasné varovanie. Ten zahrnuje prísne monitorovanie denných dodávok a zameriava sa na plnenie zásobníkov.

O vyhlásení 2. stupňa sa začalo špekulovať po tom, ako ruský Gazprom minulý týždeň obmedzil dodávky plynu cez plynovod Severný prúd 1 na iba 40 % kapacity.

Spoločnosť vtedy uviedla, že dôvodom je predlžovanie opravy turbíny, za čím sú zasa sankcie uvalené na Rusko. Kanada, kde sa turbína vyrobila a kam bola odoslaná aj na jej údržbu, ju pre obavy z porušenia sankcií voči Rusku nevracia späť.

Ako povedal pre Reuters kanadský minister pre prírodné zdroje Jonathan Wilkinson, o osude turbíny sa bude pravdepodobne diskutovať na zasadnutí štátov skupiny G7, ktoré sa začína v nedeľu 26. júna.

12 krajín

Dvanásť krajín Európskej únie (EÚ) zasiahlo zníženie dodávok plynu z Ruska, uviedol vo štvrtok podpredseda Európskej komisie (EK) a komisár pre ekológiu Frans Timmermans.

Podľa Timmermansa desať z 27 členských štátov EÚ vydalo takzvané „včasné varovanie“, čo je prvý stupeň z troch v rámci núdzového plánu pre prípad nedostatku plynu.

Krajiny EÚ majú povinnosť mať pripravené takéto plány pre prípad ohrozenia energetickej bezpečnosti. V rámci troch stupňov ohrozenia majú rozpracované postupy, ako budú riešiť výpadok dodávok.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM