Správy Zo Slovenska

35 ľudí zomrelo v pondelok v práci! V TÝCHTO zamestnaniach to je najhoršie

Celkovo Národný inšpektorát práce (NIP) v roku 2019 zaznamenal 8634 pracovných úrazov, čo je o 13,2 percenta menej ako rok predtým.

Ilustračný obrázok k článku 35 ľudí zomrelo v pondelok v práci! V TÝCHTO zamestnaniach to je najhoršie
Zdroj: TASR

V roku 2019 sa na Slovensku stalo 35 smrteľných pracovných úrazov a 59 pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. Ide o historicky najnižšie evidované počty takýchto prípadov. Informoval o tom Národný inšpektorát práce (NIP).

Čierny pondelok

Pracovných úrazov s následkom smrti bolo medziročne menej o štyri prípady, v porovnaní s rokom 1999 ich počet klesol až o 81. V prípade ťažkých úrazov je medziročný pokles o 17 prípadov. Celkovo NIP v roku 2019 zaznamenal 8634 pracovných úrazov, čo je o 13,2 percenta menej ako rok predtým.

„Ľudský život a zdravie je tá najcennejšia hodnota. Preto sme radi, že sa na Slovensku darí neustále znižovať počty závažných pracovných úrazov a vytvárať bezpečné pracoviská s lepšími pracovnými podmienkami pre zamestnancov,“ povedal generálny riaditeľ NIP Karol Habina.

Ide pritom podľa neho o výsledok spoločnej snahy predstaviteľov inšpekcie práce, zamestnávateľov a zamestnávateľských združení, ale tiež zástupcov zamestnancov, „ktorí si rovnako ako inšpekcia práce uvedomujú význam prevencie a šírenia idey kultúry bezpečnosti na slovenských pracoviskách“.

Z hľadiska veku sa najviac smrteľných úrazov vlani týkalo zamestnancov od 50 do 60 rokov, najrizikovejšie ekonomické oblasti sú dlhodobo stavebníctvo, priemysel, doprava a logistika. Z hľadiska dní v týždni sa najviac závažných úrazov stáva v pondelok.

Najrizikovejšie povolania

Rebríčku povolaní s najrizikovejšími smrteľnými úrazmi vedú profesionálni vodiči, nasledujú stavební robotníci, zamestnanci hutníctva, lesní robotníci, ale aj pracovníci obsluhujúci stroje.

Slovákov trápia aj choroby z povolania. Z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že choroby z povolania najviac postihujú ľudí medzi 50. až 59. rokom života.

Podobne ako v minulých rokoch, aj vlani bola choroba končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia najčastejšie priznanou chorobou z povolania. Najviac chorôb z povolania bolo hlásených v Košickom kraji.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie