Webnoviny - Svet

6. ročník fotografickej súťaže Ekológia v objektíve vrcholí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. novembra (WBN/PR) – Súťaž poskytuje priestor na výpoveď viac či menej skúseným fotografom, ktorých spája potreba angažovať svoj talent vo verejný prospech. V centre pozornosti je potenciál fotografiou bezprostredne vyjadriť svoj postoj k otázke životného prostredia.

Šiesty ročník charakterizuje téma Život v lese. V rámci súťaže neexistujú nijaké obmedzenia ani odporučené spôsoby, ako uchopiť tému, naopak, podporuje sa mnohorakosť a odlišné autorské vnímanie. Les ako harmonický celok dokonale prepojených mikrosvetov sústreďuje množstvo scén a príležitostí, ktoré sú živým materiálom pre oko fotografa. Fyzicky aj ako metafora je les nositeľom života a zdrojom energie, miestom, ktoré očisťuje, prináša znovuzrodenie a inšpiruje našu chuť objavovať. Možností, ako ho skúmať a prerozprávať jeho príbehy prostredníctvom fotografie, je nekonečné množstvo.

Príležitosť zapojiť sa má široká verejnosť, keďže súťaž je tradične rozdelená na dve vekové kategórie – od 10 do18 rokov a nad 18 rokov. Každý súťažiaci môže prihlásiť až deväť fotografií. Udelených bude osem cien v celkovej hodnote 5-tisíc eur. Najlepšie fotografie budú verejnosti predstavené formou samostatnej putovnej výstavy, ktorá sa z Bratislavy presunie do ďalších miest Slovenska.

Ročník 2011 prináša neprehliadnuteľné novinky a významne rozširuje dosah súťaže. Prvou z noviniek je Facebook, kde sú priebežne uverejňované snímky s možnosťou hlasovania za najlepšiu fotografiu v rámci Ceny internetu. Pozornosť si zaslúži funkcia geolokácie jednotlivých fotografií. Je základom vznikajúcej interaktívnej fotomapy Slovenska, ktorá rastie s každým prihlásením ďalšej geolokovanej fotografie. Cieľom mapy je sprístupniť a zosobniť vizuálny zážitok jednotlivých snímok.

Najväčšou odmenou, ale aj prekvapením pre zúčastnených autorov je tvorba nadrozmernej fotoknihy, ktorá je už svojím konceptom na Slovensku raritou a má ambície rezonovať mimo hraníc krajiny. Sú do nej zaraďované všetky prihlasované fotografie a jej spolutvorcami sa stávajú všetci, ktorí svoje autorské fotografie zašlú do súťaže. Jej rozsah neustále rastie a finálna podoba bude známa až po uzávierke 15. novembra.

Význam šiesteho ročníka stúpa aj účasťou svetoznámeho fotografa Martina Vrabka, prezidenta Asociácie profesionálnych fotografov SR a jedného zo štyroch slovenských držiteľov titulu QEP (Qualified European Photographer), ktorý v súčasnosti predsedá porote Fine European Art Photograph Award 2011. Ako tvár projektu Ekológia v objektíve sa podelí o niektoré svoje fotografie a o ich príbehy. V závere sa bude podieľať na výbere víťazných fotografií.

Pripojí sa tak k odbornej porote, ktorá sa zíde v rovnakom zložení ako minulý rok. Predsedať jej bude prof. Milota Havránková z katedry fotografie VŠVU. O kvalite súťažných príspevkov bude rozhodovať aj Mgr. Pavol Breier, fotograf, ktorého doménou je dokumentárna a reportážna fotografia a fotografia krajiny, a doc. RNDr. Peter Fedor, PhD., uznávaný meteorológ a klimatológ. Za známe osobnosti zasadnú v porote speváčka a fotografka Misha a moderátorka a priateľka zvierat Janka Hospodárová. Svojho zástupcu v odbornej porote má aj United Nations Environmental Program (UNEP), konkrétne ide o riaditeľa environmentálneho centra UNEP Ing. Vladimíra Hudeka, CSc., a za spoločnosť Bayer, vyhlasovateľa súťaže, bude porotcom jej generálny riaditeľ Dr. HaraldNusser.

O dôležitosti súťaže a presahu vytvorených fotografií Dr. Harald Nusser nepochybuje. Podľa neho len vďaka tomu, že prírode aktívne venujeme pozornosť, dokážeme si intenzívnejšie uvedomiť našu vzájomnú previazanosť. Štúdium prírody a jej zákonitostí je večné a pre ľudí je nevyhnutným prejavom sebazáchovy – už Francis Bacon v 16. storočí vyhlásil: „Prírodu musíme počúvať, nie jej prikazovať.“

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM