Peter Klimant Zo Slovenska

A je to tu, vláda schválila komplexnú pozíciu k migračnej kríze: TOTO navrhuje kabinet!

A je to vonku. Vláda v stredu schválila komplexnú pozíciu k migračnému problému. Pozrite si, čo navrhuje náš kabinet...

Ilustračný obrázok k článku A je to tu, vláda schválila komplexnú pozíciu k migračnej kríze: TOTO navrhuje kabinet!
Zdroj: TASR

Slovensko chce, aby Európska únia diskutovala o migračnom probléme otvorene, úprimne a komplexne. Vláda v tejto súvislosti schválila svoju komplexnú pozíciu. Debata sa totiž podľa kabinetu sústreďuje iba na jeden čiastkový aspekt, a to sú kvóty.

Minister: De facto sa rozpadol Schengen

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák upozornil, že jeden zo základných pilierov EÚ, a to voľný pohyb ľudí, sa otriasa v základoch. Vláda chce preto hovoriť nielen o tom, čo robiť s migrantmi, ktorí sú už v Európe, ale aj to tom, ako sa sem dostávajú. „De facto sa nám rozpadol Schengen. Cez krajiny, ktoré majú zodpovednosť za ochranu schengenskej hranice, prechádzajú migranti absolútne voľne. Za normálnych okolností je ťažké dostať schengenské vízum, a teraz si tu chodia desiatky tisíc ľudí bez toho, aby ich ktokoľvek kontroloval. Tak máme Schengen, alebo ho nemáme?“ konštatoval Lajčák po rokovaní vlády.

Kabinet preto navrhuje nielen dôslednú ochranu schengenských hraníc, ale tiež riešenie príčin migrácie a prevádzačských gangov. „Odmietam vidieť Slovensko ako nesolidárnu krajinu,“ podčiarkol. Vláda je pripravená prispieť personálne, materiálne a finančne. Presná suma nie je známa, avšak minister financií Peter Kažimír dnes hovoril o miliónoch eur. Peniaze by napríklad išli na zabezpečovanie vonkajších hraníc únie prostredníctvom agentúry EÚ Frontex.

Lajčák zdôraznil, že SR podporuje v tejto oblasti spoločnú európsku politiku, pretože tá dnes neexistuje. „Každý si to v súčasnosti rieši po svojom,“ zdôraznil.

Kritika

Dodal, že Európska únia je v tomto reaktívna namiesto toho, aby bola proaktívna a preventívna. „Od summitu EÚ v júni sa de facto žiadne fórum tejto téme nevenovalo. Európska únia koná pomaly a nekoná ani v súlade so svojimi vlastnými závermi. V júni sa schválilo, čo sa má presne robiť, ale odvtedy sa urobilo veľmi málo a hovorí a koná sa najviac pri téme kvót,“ poznamenal Lajčák. Slovenská vláda trvá na princípe dobrovoľnosti. „Kvóty naozaj nemajú nič spoločné s riešením problému,“ upozornil minister.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM