Webnoviny - Svet

ADDS: Odvodové zmeny v 3. pilieri štátu nepomôžu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Návrh na zahrnutie príspevkov do tretieho dôchodkového piliera do vymeriavacieho základu zamestnanca podľa Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) nebude mať pozitívny vplyv na stav štátneho rozpočtu. „Pri rušení výnimiek v rámci tretieho piliera, kde dôjde k zreteľnej demotivácii zamestnávateľov ako aj samotných sporiteľov, sa fiškálny pozitívny dopad nedostaví z jednoduchého dôvodu. Zamestnávatelia prestanú zamestnancom na sporenie v treťom pilieri prispievať, pretože jeho náklady na takúto činnosť stúpnu v porovnaní s dnešným stavom takmer o 30 percent,“ povedal na tlačovej besede prezident ADDS Miloš Krššák.

Priemerný sporiteľ v pozícii zamestnanca do fondov doplnkových dôchodkových spoločností podľa ADDS prispieva mesačne sumou 14 eur. Ak príde o daňovú úľavu, štátu zaplatí na dani mesačne viac o 2,66 eura. Z priemerného mesačného príspevku zamestnávateľa, ktorý je 21 eur, zaplatí po novom zamestnanec odvody do Sociálnej poisťovne vo výške 1,89 eura mesačne a ďalších 5,33 eura do poisťovne odvedie zamestnávateľ. „Pre všetkých zúčastnených to bude totálne demotivujúce a tretí pilier v dnešnej podobe prakticky prestane existovať,“ uviedol viceprezident ADDS Viktor Kouřil.

Zámer vlády zaviesť platenie odvodov aj z príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie vyvolalo na Slovensku petičnú akciu. Členmi petičného výboru sú člen Dozornej rady doplnkovej dôchodkovej spoločnosti ING Tatry-Sympatia Michal Němec, tajomník Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Marcel Forišek, prezident Združenia automobilového priemyslu SR Jozef Uhrík, viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš a člen Dozornej rady doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Tatra banky Igor Vida. Petíciou sa chcú obrátiť na poslancov Národnej rady SR a požiadať ich, aby neprijali novelu zákona o sociálnom poistení v podobe, v akej ju schválila vláda.

„Novela stanovuje, že odvodovému zaťaženiu podliehajú všetky príjmy bez výnimky, teda aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, čím sa absolútne poprie jeho zmysel,“ uvádza predseda petičného výboru Michal Němec. Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení je podľa Němca pre tretí pilier fakticky likvidačná, čo podľa neho nepriamo potvrdil aj samotný minister práce Jozef Mihál. „Sme si istí, že toto je tak významná hrozba, že sa ku nej musia vyjadriť aj občania a účastníci v treťom pilieri, ktorých je aktuálne viac ako 750 tisíc,“ upozornil.

Na trhu doplnkového dôchodkového sporenia pôsobí v súčasnosti päť spoločností, a to DDS ING Tatry-Sympatia, DDS Tatra banky, DDS Stabilita, DDS AXA a DDS Aegon. Spolu všetkých päť spoločností spravuje úspory klientov v sume vyše 1,12 mld. eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM