Webnoviny - Svet

Afgansku armádu bude cvičiť viac Slovákov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Od septembra sa má počet slovenských vojakov podieľajúcich sa na výcviku Afganskej národnej armády a Afganskej národnej polície zvýšiť o ďalších 10 príslušníkov ozbrojených síl.

Vyplýva to z návrhu ministerstva obrany o zmene mandátu príslušníkov Ozbrojených síl SR v operácii ISAF v Afganistane, ktorý už schválila vláda.

Novým prvkom bude od septembra tohto roku účasť štyroch slovenských príslušníkov vojenskej polície, ktorí spoločne s českými vojakmi začnú cvičiť afganských policajtov.

Šesťčlenný poradný tím príslušníkov našich ozbrojených síl bude zase cvičiť vojakov afganskej národnej armády v narábaní s húfnicami D-30, ktoré mala v minulosti vo výzbroji aj slovenská armáda.

V operácii už v súčasnosti pôsobí 15-členný slovenský operačný výcvikový a styčný tím (OMLT), pod ktorého velenie spadajú aj piati vojaci americkej Národnej gardy a dvaja príslušníci austrálskej armády.

Úlohou tímu je skvalitniť výcvik a činnosť afganského logistického práporu, ktorý pôsobí v provincii Uruzgan.

„Naši vojenskí policajti majú dostatok skúseností, ktoré získali pôsobením v tejto krajine, či už v zostave našich jednotiek, alebo medzinárodnej policajnej jednotky v Kandaháre, preto je to možnosť, ako tieto skúsenosti zúročiť,“ vysvetlil minister obrany Martin Glváč.

Sľub z Chicaga

Minister pripomenul, že už na májovom summite NATO v Chicagu sme jasne deklarovali, že náš príspevok v operácii ISAF budeme skvalitňovať.

Podľa jeho slov sa to dá dosiahnuť dôslednou prípravou a lepším vybavením našej zložky v operácii.

„Preto tie jednotky, ktoré nám už z hľadiska rozvoja našich ozbrojených síl nič neprinášajú, budeme postupne z operácie sťahovať. Títo vojaci budú prioritne využívaní na pomoc našim občanom pri živelných pohromách v rámci domáceho krízového manažmentu a na prípravu našich ďalších deklarovaných jednotiek,“ dodal.

Plánované a navrhované sťahovanie príslušníkov OS SR budú koordinovať s velením ISAF, spojencami a partnermi.

„Navrhovaná transformácia príspevku bude prebiehať v niekoľkých fázach od septembra 2012 do konca roka 2014,“ spresnil Glváč.

Vojaci pôjdu domov

Do konca roka 2012 by mali ukončiť pôsobenie v operácii príslušníci našej ženijnej roty, ktorá je najdlhšie pôsobiacou jednotkou Ozbrojených síl SR v operácii ISAF.

V súčasnosti však ich činnosť postupne nahradzujú civilné zložky. Rovnako sa v materiáli navrhuje stiahnuť 53 príslušníkov strážnej jednotky zo základne Tarin Kowt v provincii Uruzgan.

Do apríla 2013 sa más skončiť pôsobenie a stiahnuť z operačného priestoru ISAF aj 20 príslušníkov jednotky špeciálnych síl a do júna 2013 aj strážna jednotka (165 vojakov) zo základne Kandahár.

Podľa rezortu obrany je zmyslom pomerne výrazného zníženia kontingentu OS SR v operácii ISAF v tomto roku je vytvorenie podmienok na prípravu a nasadenie výcvikového tímu v druhej polovici roku 2014.

Podrobnosti a detaily jeho vytvorenia sú zatiaľ predmetom interných konzultácií so spojencami a veliteľskými štruktúrami NATO.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM