Webnoviny - Svet

Agel SK si prenajme Zvolenskú nemocnicu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/nspzv.sk BANSKÁ BYSTRICA 18. júna (WEBNOVINY) – Nájomcom nemocnice (NsP) vo Zvolene sa stane firma Agel SK, respektíve jej dcérska firma Nemocnica Zvolen, ktorú na prevádzku zvolenskej nemocnice založila. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), keď jednomyseľne odsúhlasili na návrh župana Vladimíra Maňku uzavretie nájomnej zmluvy a jej základné podmienky. Nemocnicu by mal nový nájomca prevziať od jej súčasného správcu k začiatku júla.

Firma Agel SK, ktorá prevádzkuje nemocnice v Krompachoch a Levoči a manažérsky riadi aj nemocnice v Komárne a Šali, ponúkla župe za zvolenskú nemocnicu ročné nájomné 500-tisíc eur a k tomu minimálne toľko aj ročné investície do majetku nemocnice. Nemocnicu si chce prenajať na 25 rokov s opciou na predĺženie pričom nájomné za prvé tri roky ponúkla zaplatiť vopred. Župe tiež ponúkla tretinovú majetkovú účasť vo firme Nemocnica Zvolen, ktorá má zvolenskú nemocnicu prevádzkovať, a tomu zodpovedajúce zastúpenie v jej orgánoch spoločnosti. Ako vo svojom dnešnom vystúpení pred poslancami uviedol predseda predstavenstiev v Agel SK aj Nemocnica Zvolen Milan Leckéši, tretinu akcií v dcérskej firme Nemocnica Zvolen dá Agel SK samosprávnemu kraju za jedno euro. Pripomenul, že Agel SK má záujem prevádzkovať aj mestskú nemocnicu v Krupine, o čom sa už začali vstupné rokovania. „Určité prepojenie so silnou zvolenskou nemocnicou by bolo v prospech regiónu,“ povedal poslancom Leckéši.

Župan Maňka viackrát zdôraznil, že Agel SK ponúkol župe najlepšie podmienky spomedzi štyroch záujemcov o vzatie nemocnice do nájmu. „Neboli mojím favoritom, ale nakoniec ma presvedčili. Aj referencie majú dobré,“ povedal Maňka. Ďalšími záujemcami boli firmy ProCare a Unipharma Prievidza a nezisková organizácia Nemocnice a polikliniky. Maňka uviedol, že on sám oslovil s návrhom prevádzkovať zvolenskú NsP firmu Unipharma Prievidza, ostatní záujemcovia sa potom prihlásili sami. Poslanci mali pri svojom rozhodovaní ponuky všetkých záujemcov k dispozícii.

Rovnako ako odovzdanie nemocnice do nájmu pre Agel SK odsúhlasili župní poslanci jednomyseľne aj dohodu o urovnaní s doterajším správcom nemocnice, neziskovou organizáciou Vaše zdravie, ktorá pred rokom po viacročných sporoch vypovedala zmluvu o výkone správy. Dohoda o urovnaní obsahuje záväzok župy vyrovnať sumou 7,286 milióna eur doterajšie investície správcu do majetku nemocnice a tiež záväzok ukončiť vzájomné súdne spory stiahnutím žalôb. Oba doteraz neskončené súdne spory správcovskej neziskovky Vaše zdravie s banskobystrickou krajskou samosprávou súvisia s minuloročným odstúpením neziskovky od zmluvy o výkone správy zvolenskej nemocnice z dôvodu jej porušovania zo strany samosprávneho kraja, ktorý bez jej súhlasu predal časť nehnuteľností nemocnice. Neziskovka sa začala súdnou cestou domáhať náhrady škody, ktorú vyčíslila na 73,8 milióna eur, samosprávny kraj odstúpenie od zmluvy neuznal a na súde podal žalobu o určenie neplatnosti tohto úkonu.

Viacerí poslanci v dnešnej diskusii namietali, že dohodu schvaľujú v časovom strese a nedostatkom informácií, vyjadrili však dôveru Maňkovi. Niektorí opoziční poslanci pripomenuli, že pre župu nevýhodnú zmluvu o výkone správy nemocnice v predminulom volebnom období ako aj predaje majetku v minulom volebnom období, ktoré boli porušením tejto zmluvy, schválila väčšina zložená z nominantov Smeru-SD. Župan Maňka uviedol, že v prípade pokračovanie súdnych sporov so správcovskou neziskovou organizáciou hrozilo, že jej pohľadávku odkúpi nejaká tretia firma, ktorá ju dokáže na súde vymôcť. „Pri dnešnom stave súdnictva sa obávam, že môžeme prísť aj o miliardy,“ vyhlásil Maňka. Ako príklad uviedol spor o pohľadávku súkromnej firmy voči BBSK za domov sociálnych služieb Úsvit v Detve-Piešti.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM