Webnoviny - Svet

Aj dnes vyrábali elektrinu zo slnečného žiarenia

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BANSKÁ BYSTRICA 12. júla (WEBNOVINY) – Po bratislavskom Námestí SNP a trenčianskom festivale Pohoda zavítala dnes organizácia Greenpeace so svojou kampaňou na propagáciu obnoviteľných zdrojov energie aj do centra Banskej Bystrice. Pri jej propagačnom stánku na Námestí SNP obklopenom fotovoltaickými článkami vyrábajúcimi elektrinu, solárnym kolektorom na ohrev vody aj veternou turbínou sa od predpoludnia pristavujú ľudia a informujú sa o možnostiach získavania energie z vetra a slnka.

„Ľudia majú o tieto technológie obrovský záujem. Najskôr sa pýtajú, ako to funguje a sú prekvapení, aká je to moderná technológia, jednoduchá a pritom účinná. Niektorí prídu a chvália, že to majú doma a ako to super to funguje,“ povedala pre agentúru SITA koordinátorka kampane Andrea Zlatňanská. Najčastejšie sa ľudia zaujímajú o to, koľko propagované zariadenia na výrobu energie stoja, či sú spoľahlivé, aká je návratnosť investície a prečo na Slovensku nie je energia z obnoviteľných zdrojov podporovaná.

Obnoviteľné zdroje energie sú podľa Zlatňanskej na Slovensku stále opradené množstvom mýtov a neopodstatnených obáv, ktoré chce Greenpeace svojou informačno-propagačnou kampaňou vyvrátiť. „Chceme ľuďom dokázať, že to nie je pravda. Že sú to čisté, moderné, sexi technológie, ktoré sa dajú použiť jednak v malej škále u nich v domácnosti, ale aj vo väčšej škále na výrobu väčšieho množstva energie. Ale základom energetického systému by podľa nás mali byť malé decentralizované zdroje, malé prenosy energie, aby elektrina vyrábala tam, kde sa spotrebúva,“ dodala Zlatňanská.

Nasledujúcu prezentáciu obnoviteľných zdrojov energie bude Greenpeace robiť v utorok na Hlavnej ulici v Košiciach.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM