Webnoviny - Svet

Aj v Poľsku sa premiérka cíti ako doma

WEBNOVINY.SK

Premiérka Radičová vyslovila sústrasť Poliakom k tragédiám – k smrti prezidenta i k povodniam. Povodne označila za spoločnú tragédiu Poľska i Slovenska. Foto: SITA/Michal Burza VARŠAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Premiérka SR Iveta Radičová sa na návšteve v Poľskej republike cíti podľa jej slov ako doma. Pri rokovaní s poľským premiérom Donaldom Tuskom sa priznala, že jej mama bola Poľka. Tusk ocenil, že Radičová navštívila Poľsko ako jednu z prvých krajín po jej zvolení do funkcie predsedníčky vlády. „Pre všetkých Poliakov i pre mňa je to obrovské uspokojenie, že predsedníčka vlády SR uznala Varšavu za dôstojné miesto pre jednu z jej prvých zahraničných návštev po voľbách na Slovensku,“ povedal Tusk. Pripomenul, že sa už stretli tento týždeň v Budapešti na rokovaní predstaviteľov krajín V4. „Aj Slovensko i Poľsko získava na dôležitosti v EÚ vďaka tomu, že sme sa snažili fungovať veľmi zodpovedne v celom rade európskych záležitostí,“ zhodnotil Tusk. Podľa neho majú obaja rovnaké názory na riešenie krízy. „Pani predsedníčka vlády získala v celej Európe počas prvých dní úradovania vlády hodnotenie, že je to politička rozhodná, tvrdá,“ povedal Tusk a pripomenul dobré vzťahy medzi krajinami.

Premiérka Radičová vyslovila sústrasť Poliakom k tragédiám – k smrti prezidenta i k povodniam. Povodne označila za spoločnú tragédiu Poľska i Slovenska. „Ale život je nielen o prekonávaní smútku a zažívaní tragédií, ale aj o súčasnosti a budúcnosti. Ale mali by sme sa aj z týchto situácií poučiť a byť múdrejší pre budúcnosť,“ povedala.

Radičová skonštatovala, že obe susediace krajiny si môžu byť v stredoeurópskom regióne nápomocné nielen pri prekonávaní dôsledkov hospodárskej krízy, ale aj pri naštartovaní ekonomického rastu a tvorbe pracovných miest. „Oceňujem investície Poľskej republiky do vybudovania terminálu na zemný plyn, pretože to je spôsob a cesta, ako o energetickej bezpečnosti nielen hovoriť, ale aj ako sa má a dá realizovať. Je o konkrétnych investíciách do konkrétnych projektov,“ povedala premiérka. Dodala, že súčasťou pripravovaného programového vyhlásenia vlády bude aj „spôsob reálneho vstupu na zvýšenie energetickej bezpečnosti nášho regiónu, vrátane začatia realizovania cesty sever – juh.“

Spolupráca je podľa Radičovej významná aj pri stabilizácii EÚ a eurozóny. „Zodpovednosť vnímame rovnako – konsolidácia verejných financií, zastavenie zadlžovania sa, vytváranie zdrojov na ekonomický rast a podpora regionálneho rozvoja prostredníctvom projektov kohézie a čerpania aj spoločných zdrojov z eurofondov. Dúfam, že tá cesta bude úspešná,“ povedala.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM