Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Aká je budúcnosť Slovákov v Británii? TOTO odporúča veľvyslanectvo SR v Londýne

Aký bude mať dopad vystúpenie Veľkej Británie z EÚ pre Slovákov žijúcich v Anglicku? Užitočné informácie poskytlo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR .

Ilustračný obrázok k článku Aká je budúcnosť Slovákov v Británii? TOTO odporúča veľvyslanectvo SR v Londýne
Zdroj: TASR

Veľvyslanectvo SR v Londýne informuje Slovákov žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, že v súvislosti so začatím procesu jeho vystúpenia z EÚ sa nemusia obávať zmeny svojho právneho postavenia v Británii počas prechodného obdobia, ktoré sa začalo 29. marca a potrvá do 28. marca 2019. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR o tom informuje na svojej internetovej stránke.

Prechodné obdobie

„Počas prechodného obdobia Spojené kráľovstvo zostáva plnohodnotným členom EÚ so všetkými právami a povinnosťami. Následné usporiadanie vzťahov a právne postavenie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v iných krajinách EÚ bude závisieť od vzájomných rokovaní,“ uviedol rezort diplomacie. Zároveň upozornil, že občania budú o prípadných zmenách včas informovaní ešte predtým, než vstúpia do platnosti.

Imigračné pravidlá

Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že v súvislosti s možným sprísnením imigračných pravidiel a prístupu na britský pracovný trh po odchode z EÚ môže byť pre Slovákov výhodou schopnosť preukázať svoj súčasný a predošlý legálny pobyt v krajine. „Jednou z možností, ako si právne riešiť pobyt v krajine, je registrácia,“ dodal rezort.

Na koho sa obrátiť?

Veľvyslanectvo SR v Londýne ďalej odporúča Slovákom, aby sa o podmienkach a postupe získania dokladu o trvalom pobyte v Spojenom kráľovstve obracali priamo na britský kompetentný úrad – UK Home Office. „V prípade, že občania SR uvažujú o nadobudnutí britského občianstva, slovenský zákon o štátnom občianstve dvojaké občianstvo pripúšťa za určitých okolností,“ uzavrelo ministerstvo.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM