Ilustračný obrázok k článku Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko

Vedeli ste o tom, že televízia na Slovensku oslavuje už 66 rokov? Počas tej doby prešla obrovský kus cesty a priniesla formáty, ktoré sa navždy vryli do pamäti.

Technológie Magazín
Technológie Magazín

Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko

Vedeli ste o tom, že televízia na Slovensku oslavuje už 66 rokov? Počas tej doby prešla obrovský kus cesty a priniesla formáty, ktoré sa navždy vryli do pamäti.

Ilustračný obrázok k článku Aké boli začiatky televízie na Slovensku? Nechýbali obľúbené hlásateľky a Matelko
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Premiérový priamy prenos

Je zaujímavé, že vysielanie televízie na Slovensku začalo prvým živým prenosom. Štart bratislavského štúdia priniesol 3. novembra 1956 vo večerných hodinách priamy prenos osláv 30. výročia vzniku slovenského rozhlasového vysielania.

Na obrazovkách sa tak objavil priamy prenos z vtedajšieho bratislavského PKO. Všetko odštartovalo o 19.00 hodine zaspievaním československej hymny a hymny ZSSR v podaní SĽUK-u. Následne si diváci užili kultúrny program snímaný na tri kamery.

Diváci si na farebné vysielanie počkali do roku 1970, kedy televízia priniesla farebný prenos z majstrovstiev sveta v lyžovaní, ktoré sa konali vo Vysokých Tatrách. Pravidelné farebné vysielanie televízia spustila v máji 1973.

Vedeli ste o tom, že prvé obrazovky v československých televízoroch mali rozmer 10×15 cm?

Prichádzajú obľúbené hlásateľky

K televízii odjakživa patrili hlásateľky. Tie ju sprevádzali od spustenia vysielania. Pri premiére 3. novembra 1956 divákov sprevádzala hlásateľka Hilda Michalíková.

Prvou internou hlásateľkou sa však stala Blažena Kočtúchová. Postupne sa z obrazoviek Slovákom prihovárali mená ako Dana Hermannová, Nora Beňačková, Ada Straková, Alena Heribanová, Elena Galanová, Marta Rapaičová a ďalšie.

Kult hlásateliek skončil až v roku 2003.

Nezabudli ani na deti

Okrem spravodajstva, športu a kultúry sa neoddeliteľnou súčasťou vysielania stali aj programy pre deti.

Niekoľko generácií tak vyrastalo napríklad na Matelkovi, Slniečku na rukavičke, Raťafákovi Plachtovi, Kukovi, Harvepínovi, ujovi Elektrónovi a Filmárikovi a Filmuške.

Medzi všetkými však vyčnievala zábavná šou obľúbeného Majstra N (v podaní Jozefa Nodžáka). Ten sa so svojimi bláznivými fyzikálnymi pokusmi najprv objavil v relácii Crn-crn. Jeho popularita raketovo stúpala, neskôr dostal samostatný program s názvom Objavy Majstra N.

Unikátne hviezdy

Aké by to však bolo pripomenutie detských relácií, keby sme zabudli na tú najväčšiu klasiku? Deduško Večerníček rozsvecuje hviezdy na oblohe pred svojou chalúpkou každý jeden večer už od roku 1977.

Vznikol v štúdiu animovanej tvorby Krátky film Praha. Vytvorené boli štyri verzie, každá pre jedno ročné obdobie. Obľúbený Večerníček sa stal zo dňa na deň fenoménom. Televízia napokon v roku 1987 vytvorila dvadsaťosemdielny seriál s názvom V chalúpke a za chalúpkou, ktorý odhaľoval, čo robí deduško, keď nezhasína hviezdy. A na koniec ešte jedna zaujímavosť. Deduško Večerníček je najdlhšie nepretržite vysielanou zvučkou na Slovensku.

Otestujte sa

Myslíte si, že máte históriu televízneho vysielania v malíčku? Overte si svoje vedomosti v našom zábavnom kvíze!

Kliknite SEM: Poznáte TOP momenty histórie televízneho vysielania na Slovensku?

V kvíze sa vám postupne zobrazí desať otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM