Rôzne Zo Slovenska

Aké najčastešie chyby robia mamičky pri kŕmení batoliat? Vyvarujte sa omylov

Stravovanie najmenších detí má medzery. Vo výžive chýbajú stopové prvky, železo, vápnik i vitamíny. To, čo nás naučia rodičia, si odnášame do dospelosti.

Ilustračný obrázok k článku Aké najčastešie chyby robia mamičky pri kŕmení batoliat? Vyvarujte sa omylov
Zdroj: TASR

Mnohé batoľatá, čiže detičky do 3. rokov, po prechode na veku primeranú stravu odmietajú viaceré potraviny, vrátane zeleniny a ovocia, prijímajú nadmerné množstvo soli a cukrov. Upozorňujú na to detskí lekári. Výživa batoliat je podľa nich do veľkej miery zodpovedná za zdravotný stav v neskoršom veku.

„Preto treba poriadne dbať na to, aby bola správna, môže totiž ovplyvňovať i potravinové alergie,“ upozorňuje lekár László Kovács z detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Takto rizikové deti by onedlho mohli rýchlejšie podchytiť i pediatri v ambulanciách.

Fungovať by to malo tak, že rodič by počas čakania na lekársku prehliadku vyplnil jednoduchý dotazník o svojom malom dieťati, ktorý sa týka stravovacích návykov. Lekár z neho vyhodnotí možné riziká.

Ak pôjde o bežné výživové nedostatky, rodič by mal dostať presný návod, ako postupovať, takzvaný NutriCHEQ. Ten pre slovenských lekárov pripravila pracovná skupina pod vedením Kovácsa spolu s Iniciatívou 1000 dní, ktorá spolupracuje s odborníkmi z lekárskej oblasti, napríklad i zo Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Zdroj: TASR

NutriCHEQ je súbor odporúčaní. Napríklad radí, čo robiť, ak dieťa neje zeleninu a ovocie, má podváhu či nadváhu, nemá dostatok vitamínu D, železa alebo zinku.

„Poradí tiež, ako sa stravovať v rodine vegetariánov, alebo čo robiť, ak je batoľa vyberavé v jedle,“ povedal Kovács. Odporúčania by mohli mať pediatri v ambulanciách už počas tejto jesene. Slovenská pediatrická spoločnosť sa s nimi chystá oboznámiť lekárov. Materiály si možno stiahnuť aj na webe 1000dni.sk.

Odporúčania vznikli pôvodne vo Veľkej Británii a Írsku a podľa Kovácsa prešli podrobným klinickým overovaním a osvedčili sa v praxi. Nedávna slovenská štúdia robená na 550 deťoch do troch rokov ukazuje, že deti konzumujú neúmerne veľa soli presahujúcej 200 percent odporúčanej dennej dávky.

Tretina z nich prijíma menej ako 60 percent odporúčanej dennej dávky železa, polovica detí má príjem nižší ako 15 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu D.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM