Aké najčastešie chyby robia mamičky pri kŕmení batoliat? Vyvarujte sa omylov

Stravovanie najmenších detí má medzery. Vo výžive chýbajú stopové prvky, železo, vápnik i vitamíny. To, čo nás naučia rodičia, si odnášame do dospelosti.

Ilustračný obrázok k článku Aké najčastešie chyby robia mamičky pri kŕmení batoliat? Vyvarujte sa omylov
Zdroj: TASR

Mnohé batoľatá, čiže detičky do 3. rokov, po prechode na veku primeranú stravu odmietajú viaceré potraviny, vrátane zeleniny a ovocia, prijímajú nadmerné množstvo soli a cukrov. Upozorňujú na to detskí lekári. Výživa batoliat je podľa nich do veľkej miery zodpovedná za zdravotný stav v neskoršom veku.

„Preto treba poriadne dbať na to, aby bola správna, môže totiž ovplyvňovať i potravinové alergie,“ upozorňuje lekár László Kovács z detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Takto rizikové deti by onedlho mohli rýchlejšie podchytiť i pediatri v ambulanciách.

Fungovať by to malo tak, že rodič by počas čakania na lekársku prehliadku vyplnil jednoduchý dotazník o svojom malom dieťati, ktorý sa týka stravovacích návykov. Lekár z neho vyhodnotí možné riziká.

Ak pôjde o bežné výživové nedostatky, rodič by mal dostať presný návod, ako postupovať, takzvaný NutriCHEQ. Ten pre slovenských lekárov pripravila pracovná skupina pod vedením Kovácsa spolu s Iniciatívou 1000 dní, ktorá spolupracuje s odborníkmi z lekárskej oblasti, napríklad i zo Slovenskej pediatrickej spoločnosti.