Zo Slovenska

Akej farby je váš okres? ORANŽOVÍ už o pár dní pocítia OBMEDZENIA v obchodoch a službách

Od pondelka (16. 8.) budú podľa COVID automatu všetky okresy okrem deviatich v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu.

Ilustračný obrázok k článku Akej farby je váš okres? ORANŽOVÍ už o pár dní pocítia OBMEDZENIA v obchodoch a službách
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V praxi to znamená, že kompletne zaočkovaní budú môcť väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na nový koronavírus. Vyplýva to z nového COVID automatu, ktorý v utorok (10. 8.) schválila vláda.

Jeho súčasťou je ale aj deväť oranžových okresov: okres Gelnica, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Poprad, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa. Tie pocítia obmedzenia.

Obmedzenia v obchodoch

Nový COVID automat ráta s obmedzeniami pre obchody a služby už v oranžovej fáze, čo znamená stupeň ostražitosti, keď je počet nových prípadov ochorenia COVID-19 za sedem dní od desať do 50 na 100-tisíc obyvateľov.

V obidvoch prípadoch môže byť v prevádzke maximálne jeden zákazník na 15 metrov štvorcových (m2) predajnej plochy.

Toto obmedzenie platí aj pre červenú a bordovú fázu (1. a 2. stupeň ohrozenia) s tým, že pokiaľ budú obchodníci a poskytovatelia služieb vybavovať všetkých zákazníkov, musia mať v bordovej, ale tiež v čiernej fáze vyhradené hodiny pre seniorov.

V čiernej fáze (3. stupeň ohrozenia) môžu obchody a služby fungovať s obmedzením jedného zákazníka na 15 m2, pokiaľ budú obsluhovať iba ľudí s potvrdením o očkovaní, negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia počas posledných šiestich mesiacov. Z ostatných obchodov budú otvorené iba tie so základnými potrebami, no na jedného zákazníka musí byť vyhradených až 25 m2 predajnej plochy.

Zasiahne to reštaurácie

Výraznejšie obmedzenia zasiahnu reštaurácie, ktoré nebudú u zákazníkov kontrolovať očkovanie, prekonanie COVID-u či negatívne testy na toto ochorenie nie staršie ako 48 hodín (u antigénových testov) alebo 72 hodín (u PCR testov).

V oranžovej fáze môžu tieto reštaurácie obsluhovať iba na terasách s maximálnym počtom desať osôb a od červenej fázy COVID automatu budú mať povolený iba okienkový predaj a rozvoz jedál.

Reštaurácie, ktoré budú zdravotný stav zákazníkov kontrolovať, môžu v oranžovej aj červenej fáze obsluhovať zákazníkov na terasách bez obmedzenia, v interiéroch môžu sedieť pri stole maximálne štyria ľudia alebo osoby z jednej domácnosti a rozostupy medzi stolmi musia byť minimálne dva metre.

Tieto podmienky platia aj pre 2. stupeň ohrozenia (bordový), pokiaľ sa reštaurácie rozhodnú obsluhovať iba plne zaočkovaných ľudí. Negatívne testovaných alebo ľudí po prekonaní ochorenia COVID-19 môžu reštaurácie obsluhovať v bordovej fáze iba na terasách. Čierna fáza umožňuje všetkým reštauráciám iba okienkový predaj a rozvoz jedál.

Aj šport a fitká

Pre fitness v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Pre základný režim bude platiť obmedzenie na desať osôb.

Pre wellness, akvaparky a kúpele, ktoré nevyplývajú zo zdravotnej indikácie, nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie.

Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 50 percent kapacity, maximálny počet osôb bude do 1000. Pre základný režim budú tieto aktivity v stupni ostražitosti zakázané.

Pri bazénoch a plavárňach bude v prípade režimu OTP platiť obmedzenie na maximálne 50 percent kapacity a v prípade základného režimu bude v oranžových okresoch môcť byť maximálne desať ľudí.

Ilustračné foto, TASR

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM