Tunde Zo Slovenska

Ako počasie aj pandémia ovplyvnia samozber a ceny jahôd? + MAPA

Jahodové polia sa pomaly červenajú! Ako tento rok ovplyvní počasie a pandémia samozber a podpíše sa to aj na cenách?

Ilustračný obrázok k článku Ako počasie aj pandémia ovplyvnia samozber a ceny jahôd? + MAPA
6
Galéria
Zdroj: TASR

Máj je nielen lásky čas, ale aj mesiacom, kedy sa húfne vyberáme na polia na samozber sladučkých jahôd. Pestovateľov však tento rok potrápili jarné mrazy, ako aj sucho, kvôli ktorému sa posunulo dozrievanie.

Nižšia úroda

Na protimrazovú ochranu vynaložili pestovatelia viac ako 1,3 milióna eur, čo je historicky zatiaľ najvyššia čiastka poskytnutá na ochranu úrody pred mrazmi. „Potvrdzujeme, že tohtoročné počasie už ovplyvnilo a aj v súčasnosti ovplyvňuje množstvo a kvalitu tohtoročnej úrody. Počas marca a apríla sme mali po niekoľko nocí intenzívne prízemné mrazy, ktoré poškodili aj kvitnúce jahody, preto pestovatelia očakávajú aj nižšiu úrodu jahôd," povedala pre Dnes24.sk Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Napríklad Poľnohospodárske výrobno-obchodné družstvo Madunice hovorí o 20% výpadku na úrode jahôd práve z dôvodu mrazov. Aj napriek mrazom a aktuálnemu suchu ale veria, že spotrebitelia budú s jahodami spokojní.

„Poľnohospodári po mrazoch teraz čelia extrémnemu suchu. Negatívny vplyv na úrodu hlásia takmer z každého jedného regiónu. Zasiahnutá je najmä juhozápadná časť Slovenska, ale aj sever krajiny. Napríklad v oblasti Senice začína nedostatok vlahy v pôde a pretrvávajúce sucho výrazne ovplyvňovať vývoj jarných porastov,“ dodala Holéciová.

Pandémia a samozber

Každý rok sa to koncom mája na jahodových poliach hemží samozberačmi. Tento rok sa ale naskytá otázka, ako samozbery ovplyvní pandémia nového koronavírusu, s ktorým Slovensko bojuje od marca.

Obľúbené ovocie si našťastie budete môcť nazbierať aj tento rok, avšak za prísnych hygienických opatrení. „Samozber sa budeme snažiť viesť ako po minulé roky, samozrejmosťou tento rok budú ale povinné rozostupy pri vstupe a východe, povinné rúška a rukavice, špeciálne pri platení. Pre zákazníkov budú k dispozícii aj rozmiestnené dezinfekcie,“ povedal pre Dnes24.sk Milan Broškovič z ovocinárskeho družstva Emilove Sady.

„Dôležité bude, že neplánujeme v žiadnom prípade zaviesť registráciu ľudí na samozber. K nám bude môcť prísť každý a hocikedy počas otváracej doby,“ dodal Broškovič s tým, že novinkou v Dvoroch nad Žitavou bude zavedenie platby kartou, aby sa proces platby pri pokladni urýchlil.

Na severe inak

Iná bude situácia na severe Slovenska. „Nakoľko sa u nás samozber koná medzi poslednými, odhadujeme prvý hlavný samozber okolo 10. júna 2020, zber jahôd trvá zvyčajne 2 – 3 týždne. Na samozber budú musieť ľudia prísť v rúškach a rukaviciach, toto bude podmienka,“ povedal pre Dnes24.sk Jaroslav Jarabica z farmy PEMA JAHODY s tým, že uvažujú nad rezerváciou samozberu na konkrétnu hodinu. „V praxi to znamená, že zákazník by sa musel zaregistrovať na stránku a registrovať si konkrétnu hodinu samozberu,“ dodal Jarabica.

Podobné opatrenia chystajú aj pri samozbere v Dunajskej Lužnej. „V rámci opatrení uvažujeme nad systémom rezervácie alebo umiestnení webkamery, aby sme mohli odsledovať, či ľudia dodržiavajú povinné rozostupy. O zavedených opatreniach budeme včas informovať,“ povedal pre Dnes24.sk Martin Dokupil z Boni Fructi.

Pomaly ale isto si teda môžete začať chystať košíky! Samozbery jahôd začínajú približne koncom mája a potrvajú tri až štyri týždne.

Cena za kilo jahôd sa bude odvíjať od celkovej situácie na trhu, počítajte však približne so sumou 2,50 eur za kilo.

Jahodová mapa

Zisťovali sme, kde vo vašom okolí sa môžete vybrať na samozber jahôd. Nižšie nájdete niekoľko tipov:

Západ: Boni Fructi (Dunajská Lužná), Jahody Majcichov (neďaleko Trnavy, medzi dedinami Opoj a Majcichov), Plantex (v Bučanoch pri Trnave a v Borovciach pri Piešťanoch), Žirany (pri Nitre), Emilove Sady (Dvory nad Žitavou), AMAZONIT (Tekovská Breznica, pri Novej Bani), Horná Streda, Jelenec, Kolíňany, Jahodovo Malanta (Nitra), Trnovec nad Váhom, Žabokreky Nad Nitrou, Záhradníctvo – Vladimír Vičík (Podolie-Kopanice)

Stred: Včelince (pri hlavnej ceste neďaleko Tornale smerom na maďarské hranice), PEMA JAHODY (Rudina, pri Kysuckom Novom Meste), farma Fructop (Návojovce), Vieska-Bezdedov

Východ: Agromix (Sedliská, okres Vranov nad Topľou)

Mapu s lokálnymi potravinami nájdete TU.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie