Monika Hanigovská Magazín

Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci

Nie je úsmev ako úsmev. Vedci zistili, že by sme s ním mali narábať opatrnejšie. A tiež to, že má veľkú moc!

Ilustračný obrázok k článku Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci
Zdroj: pixabay.com

Vraví sa, že je darom a dobrým skutkom. No pozor, podľa najnovšieho sociálneho prieskumu má úsmev veľkú moc. Jeho nasadzovanie v každej situácií bez dobrého poznania je však nebezpečné, píše o tom najnovšie portál Good News Network na svojom webe.

Stačí odchýlka

Na jeho vytvorenie potrebujeme 17 svalov, zatiaľ čo pri mračení až 43 mimických svalov. Prečo má taký vplyv? Vedci z Kráľovskej univerzity v Belfaste zistili, že za úsmevom sa skrýva oveľa viac.

„Keď sa na niekoho usmievame, neznamená to automaticky, že ďalšia komunikácia bude vďaka nemu smerovať dôverným smerom,“ povedala doktorka Stephanie Carpenterová z Michiganskej univerzity, spoluautorka štúdie o tomto jave.

Zapájame pri ňom minimálne štvrtinu našich tvárových svalov a predsa aj váš úsmev môže v druhom človeku zanechať veľa emócií. „Jemné rozdiely v úsmeve môžu mať skutočný vplyv na to, či si budú ľudia navzájom dôverovať.“

Odpoveď v hre

Počas pokusu sledovali a skúmali dobrovoľníkov, ktorí hrali ekonomické hry zamerané na zveľaďovanie rôznych statkov. „Hrali napríklad také, ktoré si vyžadovali dôveru“ a vďaka nim ako spoluhráči napredovali alebo poskytovali výhody len jedinému súťažiacemu.

Hru nemali napriek tomu pod kontrolou. Účastníci v nej podvedome menili svoje rozhodnutia podľa toho, ako ich usmerňoval dosadený hráč.

Tri podoby

Ako? Počas spoločenskej zábavky na nich použil tri rôzne úsmevy, ktoré označili pozorovatelia ako odmena, dominancia a príslušnosť (pričlenenie sa) k niekomu.

Hráč, ktorý naučené výrazy ovládal, nimi zmierňoval rôzne emocionálne reakcie skupiny alebo v nich vyvolával silné pocity.

Ako to vyzeralo v praxi? V prípade, ak ostatní počas hry nespolupracovali podľa jeho predstáv, tak skúsil to „s úsmevom za odmenu“. „Použil veľký úsmev od ucha k uchu – ako v prípade dieťaťa, ktoré dostalo vyprosenú zmrzlinu, a skúmal aj dominantnú podobu,“ ktorú vedci popísali akýmsi úškrnkom ako znakom nadradenosti.

V hráčoch to vyvolalo nedôveru a zmenili správanie. No neutrálny výraz alebo ľútosť mal opačný efekt.

Pozorovaním zistili, že úsmevom môžu vyvolať oveľa silnejšie negatívne pocity ako v prípade, že by ho nepoužili vôbec a tvár by ostala bez emócie.

Vedeli ste aj o tomto?

Sila výrazov

Výskum spomína aj „partnerský úsmev“, ktorý, zdá sa, má náznak ľútosti. Ako vyzerá? Ako keď sa snažíte utíšiť vo vypätej situácii niekoho, na kom vám záleží. Ten použili v prípade, ak chceli získať dôveru. „Môže v príjemcovi vyvolať túžbu napraviť narušený vzťah,“ a zároveň môže vyvolať dôveru k osobe, ktorá vykonala práve niečo nevhodné.

„Výskum zdôrazňuje tiež dôležitosť sociálneho kontextu – šťastný úsmev, ktorý možno chápať ako signál dôveryhodnosti v jednom prostredí, možno v inom vnímať ako dôkaz zlých úmyslov,“ tvrdí odborníčka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM