Ilustračný obrázok k článku Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci
Zdroj: pixabay.com

Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci

Nie je úsmev ako úsmev. Vedci zistili, že by sme s ním mali narábať opatrnejšie. A tiež to, že má veľkú moc!

Monika Hanigovská Magazín
Monika Hanigovská Magazín

Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci

Nie je úsmev ako úsmev. Vedci zistili, že by sme s ním mali narábať opatrnejšie. A tiež to, že má veľkú moc!

Ilustračný obrázok k článku Ako sa usmievate? Šťastný výraz vás dokáže aj zničiť, zistili vedci
Zdroj: pixabay.com

Vraví sa, že je darom a dobrým skutkom. No pozor, podľa najnovšieho sociálneho prieskumu má úsmev veľkú moc. Jeho nasadzovanie v každej situácií bez dobrého poznania je však nebezpečné, píše o tom najnovšie portál Good News Network na svojom webe.

Stačí odchýlka

Na jeho vytvorenie potrebujeme 17 svalov, zatiaľ čo pri mračení až 43 mimických svalov. Prečo má taký vplyv? Vedci z Kráľovskej univerzity v Belfaste zistili, že za úsmevom sa skrýva oveľa viac.

„Keď sa na niekoho usmievame, neznamená to automaticky, že ďalšia komunikácia bude vďaka nemu smerovať dôverným smerom,“ povedala doktorka Stephanie Carpenterová z Michiganskej univerzity, spoluautorka štúdie o tomto jave.

Zapájame pri ňom minimálne štvrtinu našich tvárových svalov a predsa aj váš úsmev môže v druhom človeku zanechať veľa emócií. „Jemné rozdiely v úsmeve môžu mať skutočný vplyv na to, či si budú ľudia navzájom dôverovať.“

Odpoveď v hre

Počas pokusu sledovali a skúmali dobrovoľníkov, ktorí hrali ekonomické hry zamerané na zveľaďovanie rôznych statkov. „Hrali napríklad také, ktoré si vyžadovali dôveru“ a vďaka nim ako spoluhráči napredovali alebo poskytovali výhody len jedinému súťažiacemu.

Hru nemali napriek tomu pod kontrolou. Účastníci v nej podvedome menili svoje rozhodnutia podľa toho, ako ich usmerňoval dosadený hráč.

Tri podoby

Ako? Počas spoločenskej zábavky na nich použil tri rôzne úsmevy, ktoré označili pozorovatelia ako odmena, dominancia a príslušnosť (pričlenenie sa) k niekomu.

Hráč, ktorý naučené výrazy ovládal, nimi zmierňoval rôzne emocionálne reakcie skupiny alebo v nich vyvolával silné pocity.

Ako to vyzeralo v praxi? V prípade, ak ostatní počas hry nespolupracovali podľa jeho predstáv, tak skúsil to „s úsmevom za odmenu“. „Použil veľký úsmev od ucha k uchu – ako v prípade dieťaťa, ktoré dostalo vyprosenú zmrzlinu, a skúmal aj dominantnú podobu,“ ktorú vedci popísali akýmsi úškrnkom ako znakom nadradenosti.

V hráčoch to vyvolalo nedôveru a zmenili správanie. No neutrálny výraz alebo ľútosť mal opačný efekt.

Pozorovaním zistili, že úsmevom môžu vyvolať oveľa silnejšie negatívne pocity ako v prípade, že by ho nepoužili vôbec a tvár by ostala bez emócie.

Vedeli ste aj o tomto?

Sila výrazov

Výskum spomína aj „partnerský úsmev“, ktorý, zdá sa, má náznak ľútosti. Ako vyzerá? Ako keď sa snažíte utíšiť vo vypätej situácii niekoho, na kom vám záleží. Ten použili v prípade, ak chceli získať dôveru. „Môže v príjemcovi vyvolať túžbu napraviť narušený vzťah,“ a zároveň môže vyvolať dôveru k osobe, ktorá vykonala práve niečo nevhodné.

„Výskum zdôrazňuje tiež dôležitosť sociálneho kontextu – šťastný úsmev, ktorý možno chápať ako signál dôveryhodnosti v jednom prostredí, možno v inom vnímať ako dôkaz zlých úmyslov,“ tvrdí odborníčka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín