Webnoviny - Svet

Ako Slováci pomáhajú svetu možno vidieť aj na fotkách

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Výstava 16 fotografií, ktoré si možno pozrieť oddnes v priestoroch Národnej rady SR, dokazuje, že Slováci pomáhať chcú a môžu. Na dnešnej vernisáži to vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Milan Ježovica. Výstava s názvom Slováci pomáhajú svetu ponúka umelecké fotografie Andreja Bána a Martina Bandžáka.

„Fotky sú pekné, zaujímavé a dojímavé,“ uviedol na slávnostnom otvorení výstavy predseda NR SR Richard Sulík. Poskytujú pohľad na miesta, ktoré sú chudobné a zničené vojnami či živelnými pohromami. Na výstave môžete vidieť zábery z Gruzínska, zemetrasením zničeného Haiti alebo 30 rokov vojnami sužovaného Afganistanu. Aj v týchto kútoch sveta pôsobia Slováci, ktorí tu vyvíjajú aktivity v rozvojovej a humanitárnej oblasti.

„Chceme priniesť realitu do slovenskej reality,“ povedal Bandžák. Ako dodal, ľudia dnes nemajú čas čítať a práve fotka je spôsob, ako ich prinútiť premýšľať. Fotografie nezachytávajú moment katastrofy. " Tieto fotky sú po udalostiach, ktoré nastali po vojnách, povodniach…," vysvetlil ďalší z autorov Andrej Bán, ktorý tiež zdôraznil, že aj Slovensko donedávna potrebovalo pomoc.

„Bez fotografov, ako sú títo dvaja, by sme sa mnohé o svete nedozvedeli,“ uzavrel predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej.

Umelecké obrázky budú vystavené do 27. júna. Z Bratislavy poputujú aj do iných slovenských miest, záujemcovia ich tiež uvidia na letnom festivale Pohoda.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM