Eva Mikulová Správy Zo Slovenska

Ako sme leteli ponad mesto: Krásy Košíc zachytené z koša balóna, VIDEO a FOTO

Medzinárodná Balónová fiesta v Košiciach je najväčšia na Slovensku a momentálne je to už 26. ročník. Balóny nad mestom uvidíme do soboty 8. júna.

Zdroj: Dnes24.sk

Košičania majú nad sebou v týchto dňoch priam divadelné predstavenie na oblohe. Medzinárodná Balónová fiesta síce začala už v stredu 5. júna večer, ale prvé lety sa uskutočnili až v štvrtok ráno. Deň predtým nemohli balóny lietať kvôli nepriaznivému vetru. Pre lietanie je ideálna rýchlosť vetra do 5 metrov za sekundu ( cca 20 km/h ).

Už dnes ráno však mohli Košičania z okien vidieť balóny vznášajúce sa nad mestom. A v jednom z nich sedel prvýkrát aj náš kolega. Pôvodne mal pred letom obavy, keďže nemá rád výšky, ale nakoniec bol nadšený. Letu balónom sa skutočne netreba báť!

V balóne

„Počasie nám prialo a tak sme odleteli podľa plánu. Plachtili sme nad mestom a bolo to úžasné! Mesto sme mali ako na dlani, a i ja, čo som mal spočiatku obavy, som si let nesmierne užíval. Bol to jeden z najlepších zážitkov a každému ho odporúčam,“ hovorí náš fotograf Adam Stečák a dodáva: „V balóne sme boli štyria. Dvaja piloti a dvaja pasažieri. Ja a jeden chlapec z Prešova. Posádka bola zo Slovinska a boli to veľmi príjemní ľudia. Všetko nám cestou vysvetlili.“

Ako každý prvý vzduchoplavec, i jeho po dopade na zem čakal krst. Opísal nám ho takto: „Pristáli sme pri bývalom štadióne VSS. Let aj pristátie boli hladké. Potom sme si my, prvoletci, kľakli, pilot nás pokropil šampanským, dal na nás kúsok hliny, ofúkol nás a zapálil kúsok vlasov. To všetko symbolizuje štyri živly – voda, zem, vzduch a oheň. Nakoniec sme dostali diplomy na ktorých sú uvedené naše nové vzduchoplavecké mená. Čiže ja som Barón z VSS. Meno sa dáva podľa toho, kde zosadneme,“ hovorí Adam.

Po pristáti ešte s posádkou spoločne zbalili balón a počkali na auto, do ktorého naložili kôš aj balón a doviezli sa do Fiestového mestečka.

Pozrite si vo videu, ako vyzerajú Košice z koša balóna!

Let balónom Košice
14
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM