Webnoviny - Svet

Aktivisti hrozia rozpustením parlamentu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko potrebuje novú ústavu, na ktorej tvorbe sa budú podieľať samotní občania.

Tvrdia to zástupcovia Iniciatívy za prijatie Občianskej ústavy, ktorí sa dnes stretli symbolicky pred historickou budovou Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave, kde pred 19 rokmi prijali prvú demokratickú Ústavu SR.

„Táto ústava nebola výsledkom celospoločenského konsenzu, ale výsledkom mocenského zápasu dvoch garnitúr,“ povedal agentúre SITA koordinátor iniciatívy a vedúci Ústavu politických vied Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Eduard Chmelár.

ODPORÚČAME:

Slovensko si pripomína 19 rokov od prijatia Ústavy

Deti sa na Úrade vlády o politikov nezaujímali

Aktivisti vyzývajú Národnú radu SR, aby umožnila občanom participovať na demokracii. „V prípade, že sa NR SR nebude ochotná zaoberať týmito otázkami, sme pripravení iniciovať referendum za rozpustenie parlamentu a petíciu za všetky kroky vedúce k vytvoreniu občianskej ústavy,“ vyhlásil Chmelár. Množiace sa petície lekárov či učiteľov považuje za signál spoločnosti, že niečo nie je v poriadku. Riešenie vidí v takzvanej občianskej ústave, vďaka ktorej by mohli občania sami predkladať konkrétne návrhy.

Občianska ústava by podľa aktivistov mohla zahrnúť aj otázky voľby nezávislých poslancov, financovania politických strán či zrušenia kvóra potrebného na platnosť referenda. „Chceme dosiahnuť, aby nielen poslanci, ale aj minimálne jedno percent občanov mohlo mať zákonodarnú iniciatívu, aby sa mohli podieľať na tvorbe vecí verejných,“ vysvetlil Chmelár. Súčasný systém podľa neho povoľuje občanom len raz za štyri roky vhodiť lístok do volebnej urny.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM