Webnoviny - Svet

Algayerová si v Bosne pozrie projekty a mikrogranty Slovak Aid

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová dnes odchádza na trojdňovú pracovnú cestu do Bosny a Hercegoviny, kde si pozrie projekty slovenskej rozvojovej pomoci. V dištrikte Brčko sa stretne s vládnymi predstaviteľmi a príjemcami slovenskej rozvojovej pomoci v rámci projektov bezpečnosti odmínovacích prác a technickej infraštruktúry v oblasti poskytovania komunálnych služieb. V Sarajeve otvorí zasadnutie pracovnej skupiny Národného konventu o EÚ k téme vízovej liberalizácie v rámci projektu. Na zasadnutí sa zúčastnia predstavitelia vlády, občianskej spoločnosti, súkromného a akademického sektora. Štátna tajomníčka navštívi tiež projekty finančne podporované slovenským veľvyslanectvom v Sarajeve z programu mikrograntov.

Oba projekty v Brčku realizuje spoločnosť ICZ Slovakia. Projekt odmínovania zvýši bezpečnosť pri týchto prácach, vzniklo nové dispečerské centrum, zaškolili správcov technológie a odmínovací tím. Projekt spustili koncom leta do ostrej prevádzky. Na území Bosny a Hercegoviny sú aj trinásť rokov po vojne stále státisíce nášľapných mín, práve Brčko patrí k najkritickejším.

K projektom mikrograntov, ktoré schválili tento rok, patrí aj kúpa centrifúgy a regulačných ventilov na kyslíkové bomby pre Ústav rýchlej zdravotnej pomoci v Sarajeve. Pôvodná technika pochádzala ešte z čias vojenského konfliktu 1992–1995. Na nové SR prispela sumou 4 800 eur. Hudbou a divadelnými predstaveniami zlepšiť psychický vývoj detí je cieľom projektu Hudobný autobus Srebrenica, ktorý sme podporili sumou 4 500 eur. V Taševaci v okrese Šekoviči v Bosne a Hercegovine budú mať vďaka pomoci nové verejné osvetlenie. Ide o jeden z najzaostalejších okresov v krajine, kde bola počas vojny značne zničená infraštruktúra. Slovensko prispelo aj na rekonštrukciu cesty medzi dedinami Radoželje-Paravci a Radoželje-Hunkovici-Skorupani, ktorá je na jar a na jeseň pre dažde nepriechodná. V obci Garažde zo Slovak Aid prispeli na výmenu okien na budove mestského zastupiteľstva. Z prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci sa bude rekonštruovať v Blagovac-Vogošči Dom na polceste pre mladých ľudí, ktorí po dovŕšení 18. roku veku nie sú schopní samostatného života. Na dome je potrebná oprava komína, podlahy a vonkajšie úpravy okolo domu. Základná škola Petar Petrovič Njegoš v Pale v okrese Srebrenica získala vyše 4 000 eur na nový plot.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM