Webnoviny - Svet

Alternatívni dodávatelia plynu môžu stratiť výhodu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Alternatívni dodávatelia zemného plynu, ktorí sa spoliehajú najmä na kúpu komodity na európskych trhoch, môžu stratiť svoju výhodu na slovenskom trhu. Spotové ceny plynu totiž kvôli situácii v arabských krajinách a katastrofe v Japonsku rastú. Pritom najmä lacnejší plyn nakupovaný na trhoch doteraz dával alternatívnym dodávateľom možnosť ponúknuť slovenským domácnostiam aj o desatinu lacnejší plyn. „Výrazné zmeny cien plynu v krátkodobom obchodovaní nahrávajú tým predajcom plynu na Slovensku, ktorí sa spoliehajú aj na dlhodobé kontrakty. Firmy, ktoré nakupujú všetko výlučne na spotovom trhu, môžu čoskoro stratiť svoju súčasnú cenovú výhodu, na ktorú dnes lákajú nových klientov, najmä z radov domácností,“ uviedol pre agentúru SITA analytik portálu energia.sk Michal Hudec.

Ceny zemného plynu v krátkodobom obchodovaní v marci výrazne stúpajú. Ako vyplýva z údajov dostupných na internete, napríklad cena zemného plynu na nemeckej platforme NCG, ktorú berú za referenčnú aj obchodníci na Slovensku, sa od začiatku mesiaca zvýšila o viac ako 10 percent, z úrovne okolo 2,25 centu za jednu kilowatthodinu na začiatku marca na viac ako 2,5 centu za jednu kilowatthodinu v polovici tohto mesiaca. „Ak vezmeme do úvahy všetky krátkodobé obchody, teda nielen obchody na spotových trhoch, ale napríklad i anonymné aukcie, dvojstranné obchody a podobne, cena zemného plynu v transakciách, ktoré sa uskutočnia v apríli, môže byť v porovnaní s cenou transakcií zo začiatku marca vyššia o 15 až 20 percent,“ dodal Hudec. Denný nárast cien zemného plynu v rozpätí o jeden až tri percentuálne body zaznamenávajú v tomto období aj svetové spotové trhy ako napríklad Henry Hub Spot alebo New York City Gate Spot.

Spoločnosť ČEZ Slovensko, ktorá v tomto roku začala ponúkať plyn už aj slovenským domácnostiam a ktorá nakupuje pre nich plyn výlučne na trhoch, zatiaľ situáciu nehodnotí ako kritickú. Ako uviedol pre agentúru SITA konateľ spoločnosti ČEZ Slovensko Igor Nagy, ich noví klienti z radov domácností sa nemusia kvôli situácii na svetových trhoch obávať zvyšovaniu cien. „Momentálna situácia neohrozuje naše aktivity na Slovensku a zákazníkov z radov domácností ubezpečujeme, že aktuálne dianie na trhoch sa neprejaví vo zvyšovaní cien. Naďalej garantujeme o 10 % lacnejšie energie v porovnaní s tradičnými dodávateľmi,“ zdôraznil Nagy. Podľa neho obchodovanie českej energetickej skupiny na burze zohľadňuje rôzne scenáre a všetky možné alternatívy vývoja. “Vždy sa snažíme o čo najlepšie rozloženie rizika a v súlade s našou stratégiou nakupujeme časť plynu vopred a časť na spotových trhoch. Burza umožňuje zaistiť si pozíciu na trhu aj na dlhšie obdobie, čo v prípade výhodnej ceny využívame,“ konštatoval Nagy.

Podľa Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), ktorý dodáva plyn slovenským spotrebiteľom najmä vďaka dlhodobému kontraktu s ruským Gazpromom, trhy sú v posledných dňoch ovplyvnené dopytom po LNG najmä zo strany Japonska. „Tak ako bridlicový plyn znížil v USA dopyt po LNG a priniesol spolu so znížením cien voľné kapacity do Európy, dnes je situácia opačná. Voľné kapacity smerujú do Japonska a ponuka na európskych huboch preto logicky musí klesnúť a spolu s ňou prichádza rast cien. Ukazuje sa, že byť závislý iba od spotoveho plynu môže byt pomerne rizikové,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta.

Na slovenskom trhu so zemným plynom pôsobia okrem dominantného hráča, Slovenského plynárenského priemyslu, a firmy ČEZ aj spoločnosti RWE Gas Slovensko, Shell Slovakia, s.r.o., VNG Slovakia, s.r.o. a Lumius Slovakia, s.r.o. Skupina ČEZ začala v tomto roku ponúkať plyn aj pre slovenské domácnosti. Svoj vstup na trh v tomto segmente plánujú v blízkej dobe aj spoločnosti Lama Investments, a.s. z Českej republiky a slovenský podnik Magna E.A. Dodávať plyn domácnostiam zvažuje aj RWE Gas Slovensko.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM