Webnoviny - Svet

Americká agentúra chce zistiť, ako ovládať blesky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), ktorá je zapojená do väčšiny obranných projektov v Spojených štátoch amerických, oznámila svoj zámer so začatím prác na projekte venovanom kontrole sily atmosférických výbojov, ktoré sú všeobecne známe ako blesky. Hlavnou myšlienkou je vyvinúť mechanizmy, ktoré ochránia ľudí pred týmto fenoménom. Mnohí sa však nazdávajú, že skutočným zámerom agentúry môže byť kontrola klímy a jej využitie v oblasti zbraní.

Agentúra sa vo všeobecnosti zameriava na odvážne projekty vlády Spojených štátov, ktoré sú takmer vždy spojené s vojnovou obranou. Tentoraz však agentúra oznámila svoj zámer využiť elektrické výboje vznikajúce počas búrok. Ústrednou myšlienkou je vyvinúť technológiu, ktorá by umožnila kontrolovať alebo odkloniť spomínané náboje, aby tak ochránila civilné obyvateľstvo od jeho neblahých následkov. DARPA sa pre tlač vyjadrila, že len v Spojených štátoch blesky každoročne spôsobujú straty vo výške viac než jednu miliardu dolárov na majetku a taktiež početné straty na ľudských životoch. Agentúra sa preto rozhodla, že bude do hĺbky skúmať mechanizmy spôsobujúce vznik bleskov a pokúsi sa ich ovládať.

Súčasťou projektu je tiež vytvorenie modelov tohto prírodného fenoménu a v pokusnej forme aj vyvolanie vzniku elektrických búrok, no presné ciele tohto procesu nie sú známe. Agentúra taktiež plánuje vyvinúť technológiu, ktorá bude schopná ochrániť oblasti pred dopadom bleskov. Keďže sa však zameriava prevažne na vývoj zbraní, niektorí ľudia sa voči spomínanému projektu stavajú veľmi podozrievavo.

Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM