Webnoviny - Svet

Analytik: Protest Gorila je na úrovni pochodu za práva psov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Požiadavky, ktoré organizátori protestov Gorila predkladajú premiérke, prezidentovi či predsedovi parlamentu, vyslovujú organizátori len vo svojom vlastnom mene a necítia sa byť hovorcami všetkých Slovákov.

„Ja nemám mandát od nikoho, ja zastupujem samu seba,“ odpovedala dnes agentúre SITA jedna z organizátoriek Lucia Gallová na otázku, v čom mene formulujú svoje požiadavky. Všetky výzvy, ktoré dávajú ústavným činiteľom, sú podľa jej slov vypracované právnikmi. „Je to podložené právnikmi, nie je to niečo naše vlastné,“ dodala.

Na poslednom proteste Gorila sa zúčastnilo asi toľko ľudí ako na víkendovom pochode za práva psov, je teda otázne, či sú požiadavky organizátorov protestov legitímne, tvrdí analytik Ján Baránek.

„Za koho vlastne títo ľudia hovoria? Tých demonštrantov veľmi ubudlo, neviem, od čoho je odvodená legitimita,“ povedal Baránek agentúre SITA. Baránek si tiež nie je istý tým, či niekto vôbec bude požiadavky protestujúcich riešiť. „Keď ľudia demonštrujú, tam neexistuje hranica, kedy by sa už mal politik tým zaoberať a kedy nie,“ hovorí analytik.

„Nechcem to dehonestovať, ale na pochode za práva psov sa zúčastnilo približne toľko ľudí ako na poslednom proteste Gorila, takže tá legitimita je veľmi, veľmi malá a myslím si, že sa len málokto bude tým zaoberať,“ dodal s tým, že keby bolo v uliciach 50-tisíc ľudí, určite by situáciu riešil aspoň prezident.

„Ale pokiaľ je to na úrovni demonštrácií za práva psov, tak je to veľmi slabý základ na to, aby niekto s nimi išiel rokovať,“ uzavrel.

Organizátori protestov žiadajú predsedu parlamentu, aby okamžite zvolal mimoriadne zasadnutie Národnej rady s jediným programom – zrušenie predčasných volieb.

Od prezidenta chcú, aby zvolal zástupcov politických strán a občianskych zástupcov protestov Gorila na rokovanie, ktorého výsledkom bude zostavenie úradníckej vlády. K požiadavkám patrí aj výzva adresovaná Ústavnému súdu SR, ktorý by mal podľa demonštrantov okamžite konať a vydať stanovisko k celému procesu, ktorý viedol k vyhláseniu predčasných parlamentných volieb.

Obrazom: Štvrtý protest Gorila

Organizátori protestov Gorila Banská Bystrica si nemyslia, že by s požiadavkami sformulovanými necelé dva týždne pred voľbami prišli neskoro, keď už na prípravu volieb boli minuté milióny. „My sme jednoducho zrazu zistili, že pre politické strany je ústava len zdrap papiera, že nakladajú s tým, ako oni chcú,“ povedal ďalej Karailiev.

Upozorňujú, že politické strany, ktoré vo voľbách získajú viac ako tri percentá, dostanú finančný príspevok na činnosť.

„Za každý hlas zinkasujú 7,60,“ dodal Peter Karailiev s tým, že strany si v sumáre rozdelia desiatky miliónov eur.

Upozorňujú, že politické strany, ktoré vo voľbách získajú viac ako tri percentá, dostanú finančný príspevok na činnosť. „Za každý hlas zinkasujú 7,60,“ dodal Peter Karailiev s tým, že strany si v sumáre rozdelia desiatky miliónov eur.

„Prezident republiky si výzvu organizátorov protestov Gorila prečítal. Hlava štátu voľby do NR SR nevyhlasuje a teda ich ani nemôže zrušiť,“ reagoval na výzvu hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM