Webnoviny - Svet

Anonymous zaútočli na ministerstvo spravodlivosti a Pentu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Predbežné opatrenie bratislavského okresného súdu, ktorý zakázal vydanie knihy novinára Toma Nicholsona o spise Gorila, rozhorčil aj hnutie Anonymous.

Na protest proti ovplyvňovaniu justície finančnými skupinami v piatok o 16:00 zablokovali internetovú stránku ministerstva spravodlivosti a tiež web investičnej skupiny Penta.

„Útočíme do 20:00,“ napísala hackerska skupina Anonymous na Facebooku. Stránka ministerstva spravodlivosti justice.gov.sk bola po 16-tej hodine nefunkčná.

Ako uvádza skupina Anonymous vo svojom vyhlásení, rozhodnutie súdu vrátilo Slovensko pred rok 1989.

„Po vyše 22 rokoch od nežnej revolúcie sa dnes opäť zakazujú knihy, ktoré nie sú pohodlné pre ľudí, ktorí držia moc nad krajinou,“ tvrdia Anonymous s tým, že takéto rozhodnutie pošliapalo Ústavu SR ako všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

Anonymous pripomínajú, že ten istý sudca, ktorý zastavil vydanie knihy Toma Nicholsona, prinútil exprezidenta Michala Kováča ospravedlniť sa Ivanovi Lexovi. Tiež rozhoduje v prípade zákazu zisku zdravotných poisťovní, ktorý podala Penta ako akcionár poisťovne Dôvera.

Ak uspeje, Slovensko bude musieť zaplatiť odškodné 750 miliónov eur. Avizovaný internetový protest Anonymous odôvodňujú svojím právom postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok. „Toto rozhodnutie súdu dokazuje, že činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú skutočne znemožnené,“ uvádza Anonymous.

Ohlásený útok na internetovú stránku ministerstva spravodlivosti a jej zablokovanie hnutím Anonymous považuje ministerstvo za kontraproduktívne. Informoval o tom agentúru SITA hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla. Uviedol, že fakticky pôjde o pokus o odstavenie významného nástroja na verejnú kontrolu súdnictva.

„Ak príde útok na stránku ministerstva, treba si uvedomiť, že bude napádané aj zverejňovanie súdnych rozhodnutí, zverejňovanie podrobných údajov o výkonnosti súdov, rozvrhov práce, zverejňovanie zmlúv ako aj zverejňovanie podrobných informácií o uchádzačoch pre výberové konania sudcov a predsedov súdov,“ pripomenul Bubla.

Skupina Anonymous už v minulosti zaútočila na stránky iniciatívy 99 %, Penty, Vlády SR, Národnej rady SR, ministerstva hospodárstva či ministerstva financií. Vyjadrila tak podporu protestom Gorila i svoju nespokojnosť s tým, že Slovensko začalo ratifikačný proces spornej Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA).

Kto sú Anonymous?

Anonymous je nezávislé hnutie bez štruktúry a vedenia, ktoré sa do podvedomia internetových komunít dostalo v roku 2003 vďaka príspevkom na stránke 4chan.org. Informácie o skupine Anonymous sa začali dostávať do médií aj vďaka účasti na prevratoch v Tunisku a Egypte na začiatku roku 2011. Známa je aj vďaka využívaniu masky anglického vojaka Guya Fawkesa, ktorý sa v roku 1605 neúspešne pokúsil o atentát na protestantského kráľa Jakuba I. Práve túto masku hackeri umiestnili na stránku Tatralandie.

Skupina sa zameriava na tzv. DDoS (distributed denial of service) útoky, ktorými preťaží internetové servery a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM