Webnoviny - Svet

Aquapark v Lipanoch začnú stavať na jeseň

WEBNOVINY.SK

LIPANY 6. augusta (WEBNOVINY) – Výstavbe projektu aquaparku v Lipanoch v okrese Sabinov dali mestskí poslanci zelenú ešte vlani v júli, kedy schválili spôsob predaja vody z termálneho vrtu a vzťah k pozemkom. Geotermálny vrt má teplotou vody 90 stupňov Celzia a produkciu desať litrov vody za sekundu. Podľa pôvodných plánov mal investor, ktorým je prešovská firma Pharmacy plus, spol. s.r.o., začať stavať v prvej polovici tohto roka. Ako uviedol pre agentúru SITA primátor Lipian Eduard Vokál, začiatok výstavby je aktuálne naplánovaný na jeseň tohto roka. Projekt je rozdelený na tri etapy. Ukončenie prvej časti, kedy sa má v južnej časti parku postaviť autokemping, predpokladá investor dokončiť v roku 2012.

Vokál uviedol, že s investorom sa teraz stretáva čoraz častejšie, lebo musia spolu doriešiť omnoho viac vecí, ako sa pôvodne zdalo. Podľa ubezpečenia investora v súčasnosti je už po technologickej stránke vyriešený odber média z vrtu, doriešené je tiež spracovanie CO2 a využitie nadmerného tepla. Na časť autokempingu, vrátane prístupovej cesty, je už vydané stavebné povolenie. Mesto v najbližších dňoch očakáva dokumentáciu pre územné rozhodnutie.

Podľa plánov geotermálny park má vyrásť na ploche 8,5 hektára. Stavať sa bude po etapách, v prvej časti pôjde o investíciu zhruba vo výške šesť miliónov eur. Autokemping vyrastie na ploche štyroch hektárov, je situovaný v južnej časti parku. Podľa zámeru, ktorý projekčne navrhol architektonický ateliér A-typ, sú tu rozdelené plochy pre tichú zónu pre autokary, prívesy, stany a hygienické zariadenia, v rušnejšej časti budú športoviská a reštaurácia s amfiteátrom. V severnej časti objektu je navrhnutý aquapark s bazénmi, oddychovými plochami, sociálnymi priestormi, reštauráciami a rýchlym občerstvením. Uvažuje sa so sedacími aj plaveckými bazénmi s vodou z termálneho zdroja. Súčasťou aquaparku bude výstavba energocentra, kde sa z termálnej vody oddelí plyn (CO2) a voda sa upraví na teplotu vhodnú na prevádzku bazénov a na využitie tepla pre objekty v celom geotermálnom parku. Priamo v areáli sa bude tiež likvidovať vyprodukovaný od­pad.

Mesto Lipany pripravovalo podmienky na získanie a neskôr na využitie geotermálneho vrtu od roku 2004 a investovalo do tohto projektu zhruba 2,3 milióna eur. Išlo o vlastnú investíciu, na čo si zobrala samospráva aj dva úvery, jeden z komerčnej banky a druhý z Environmentálneho fondu. Pozemky pri vrte, ktoré tvorí orná pôda, odkúpila radnica za 6,64 eura za meter štvorcový. Výber investora prebehol verejnou súťažou na medzinárodnej úrovni.

Primátor Lipian Eduard Vokál hovorí o najväčšej investícii do rozvoja mesta za posledné desaťročia. Ak sa plánovaný zámer podarí úspešne zrealizovať, mal by znamenať aj najväčší potenciál rozvoja nielen mesta Lipany, ale aj celého regiónu Hornej Torysy. Mesto by sa malo rozvíjať v oblasti cestovného ruchu, ktorý tu nikdy nemal vhodné podmienky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM