Webnoviny - Svet

Armstrong o obvinení: Nemám čo skrývať

WEBNOVINY.SK

Lance Armstrong Foto: SITA/AP WASHINGTON 20. mája (WEBNOVINY, AFP) – Reakcia cyklistickej legendy Lancea Armstronga na dopingové obvinenie zo strany Floyda Landisa nenechala na seba dlho čakať. Landis sa v uplynulých dňoch rozhodol verejne odkryť svoju dopingovú minulosť, aby údajne uľavil svojmu svedomiu Na oficiálne cyklistické miesta rozposlal emaily s popisom údajných dopingových praktík, do ktorých sa namočil počas kariéry. Okrem toho však namieril obvinenie rovnakého druhu aj na slávnejšieho krajana Armstronga, ako aj jeho dlhoročného trénera a manažéra Johana Bruyneela.

„Nemáme čo skrývať, ani sa z čoho vykrúcať. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Jeho slovo voči nášmu. A my si naše slovo vážime,“ uviedol Armstrong pred začiatkom 5. etapy pretekov Okolo Kalifornie. Landis v jednom zo svojich elektronických posolstiev zrazuobjavenej pravdy uviedol, že počas spoločných dní prípravy s Armstrongom neraz diskutovali o spoločných dopingových metódach, najmä v súvislosti s napredovaním v oblasti krvného dopingu EPO. „Čo sa týka týchto obvinení, nestoja mi za to, aby som sa nimi zaoberal. Nechcem takýmto spôsobom plytvať svojím časom,“ dodal Armstrong. On a jeho manažér Bruyneel teraz spoločne fungujú v družstve RadioShack s cieľom ôsmykrát uspieť na Tour de France.

Na aktuálne priznania a obvinenia zo strany Landisa zareagovali aj predstavitelia Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) a ostro ich odsúdili. V stanovisku UCI sa uvádza: „Ľutujeme, že pán Landis adresoval svoje obvinenia verejne bez toho, aby poskytol príslušným miestam čas na dostatočné prešetrenie. Objektívne a nezávislé vyšetrovanie je základným právom každého v takomto spore rovnako ako to bolo v prípade jeho porušenia antidopingových pravidiel z roku 2006.“ Prezident UCI Pat McQuaid v tejto súvislosti pre BBC uviedol: „Je smutné, čo sa stalo. Smutné pre cyklistiku, lebo pánovi Landisovi ide o pomstu a z jeho strany je to len závisť.“

Ako je známe, Landis vyšiel zo svojho dopingového priestupku v roku 2006 ako veľký porazený: prišiel o gloriolu víťaza TdF, do januára 2009 mal zákaz pretekárskej činnosti, neuspel s odvolaním na Športovom arbitrážnom súde (CAS) a na súdnych trovách musel zaplatiť Americkej antidopingovej agentúre (USADA) 100 000 USD. Celkovo ho niekoľkoročné úsilie o očistenie mena vyšlo na takmer 2 milióny dolárov. CAS zamietol odvolanie Landisa, ktorý svoj pozitívny nález odôvodňoval aj procesnými chybami v laboratóriu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM