Webnoviny - Svet

Artfilm pozná víťazov - Modrí anjeli majú ďalších majiteľov

WEBNOVINY.SK

Kúpeľná dvorana v Trenčianskych Tepliciach bola svedkom odovzdávania cienFoto: SITA/Tomáš Somr TRENČIANSKE TEPLICE 25. júna (SITA) – Devätnásty ročník Art Film Festu, ktorý sa konal od 17. do 25. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, sa úspešne skončil slávnostným záverečným ceremoniálom. Tvorcovia víťazných snímok si na ňom prebrali ocenenia. Večerom sprevádzala Elena Vacvalová a zúčastnila sa ho i premiérka Iveta Radičová. „Coco Chanel, ktorá vyrastala v sirotinci popri iných vetách povedala aj: „Chýbajú vám ku šťastiu krídla? No tak si ich vytvorte.“ Priatelia, tvoríte krídla nám všetkým, ďakujeme,“ povedala predsedníčka vlády SR na margo odovzdávania hlavných cien s názvom Modrý anjel.

Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získal ruský film Stíchnuté duše (Ovsianki) režiséra Alexeja Fedorčenka. Medzinárodná porota na čele s Jurajom Jakubiskom zvolila snímku za víťaznú pre jej „jedinečnú poetickú víziu a silné režisérske rozhodnutia“. Film zobrazuje poslednú rozlúčku so zosnulou manželkou tak, ako ju údajne praktizuje menšinová komunita Merjanov v stredozápadnej oblasti Ruska. Film už získal Cenu FIPRESCI v Benátkach, ako aj cenu za najlepšiu réžiu a scenár na festivale v Mar del Plata.

Modrý anjel za najlepšiu réžiu putuje poľskému filmu Miestnosť samovrahov (Sala samobójcow) režiséra Jana Komasu. „Bojovný film naplnený osamotenosťou mladej generácie stratenej v modernej technológii v spoločnosti, ktorá sa vyrovnáva s problémami postkomunistickej éry,“ takto zhodnotila film päťčlenná medzinárodná porota. Snímka zobrazuje príbeh chlapca, ktorý má veľa priateľov, najkrajšiu frajerku, bohatých rodičov. Lenže jeden moment v živote zmení všetko. Chlapec sa začne izolovať, čas trávi už len za počítačom vo virtuálnom svete. Nadviaže kontakt s dievčinou, ktorá ho uvedie do „miestnosti samovrahov“ – miesta, odkiaľ niet úniku. Režisér vo svojom príhovore venoval cenu zosnulej priateľke Magde, ktorá slúžila ako inšpirácia pre túto snímku.

Modrých anjelov za najlepšie herecké výkony získal česko-slovenský film slovenskej režisérky Zuzany Liovej Dom. Bol vôbec prvým slovenským celovečerným otváracím i súťažným filmom v histórii Art Film Festu. Modrého anjela za najlepší ženský výkon získala slovenská herečka z filmu Dom, Judit Bárdos „za prirodzený a vierohodný výkon, ktorý je ťažiskom filmu a získava si naše srdcia“. Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon si prebral český herec z filmu Dom, Miroslav Krobot. Porota ho ocenila za „jemný, zdržanlivý výkon, ktorý sa divákovi prihovára minimom slov“.

Snímka Dom získala aj cenu Film Europe „za mimoriadny tvorivý čin mladého slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí“. Nové ocenenie je spoločnou aktivitou Art Film Festu, mediálnej spoločnosti Film Europe a národného filmového televízneho kanálu Kino CS.

Špeciálne uznanie získal na Art Film Feste rakúsky film Michael, ktorý v Trenčianskych Tepliciach uvádzal osobne jeho režisér Markus Schleinzer. Snímka, ktorú vybrali aj do hlavnej súťaže v Cannes, hovorí o posledných mesiacoch spolužitia pedofila s jeho zajatcom, malých chlapcom. „Odvážny film, ktorý predstavuje silný režisérsky debut,“ zdôvodnila porota. Šokujúci film získal aj Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice. „Za odvahu a osobnostný postoj rozprávať o zložitej téme vizuálne striedmymi, a predsa filmársky výraznými prostriedkami, ktoré nútia diváka hľadať vlastný názor,“ zdôvodnil primátor. Cenu si v mene režiséra prevzal rakúsky herec Michael Fuith, ktorý si zahral hlavnú postavu pedofila. V príhovore uviedol, že režisér Markus Schleinzer za svoje dielo ešte nikdy nebol ocenený a prevziať za neho dve ocenenia je pre neho veľká česť. „Asi si jedno nechám,“ zažartoval Fuith.

Ďalšie špeciálne uznanie získal na Art Film Feste čínsky film Zimné prázdniny (Han Jia) režiséra Li Hongqia „za vizuálnu precíznosť, umeleckú štylizáciu, minimalizáciu a čierny humor.“ Snímka o „nude v Číne“, ktorá je paródiou na typické ázijské meditatívne festivalové snímky, už má na konte Zlatého leoparda a Cenu FIPRESCI z festivalu v Locarne.

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu „popasovalo“ 15 filmov, z ktorých viaceré už získali ocenenia na známych festivaloch. O víťazoch rozhodovala porota pod vedením legendy slovenského filmu Juraja Jakubiska, jej členmi boli aj víťaz Modrého anjela za najlepšiu réžiu z minulého roka, izraelský režisér Samuel Maoz, mexický oscarový filmár Eugenio Caballero, americká filmová kurátorka Alissa Simon z festivalu v Palm Springs a chorvátsky kameraman Živko Zalar.

Modrého anjela za najlepší krátky film si z Art Film Festu odniesla 14-minútová švédska snímka Tussilago režiséra Jonasa Odella. Porota film ocenila „za osviežujúci prístup k filmovej práci, ktorou prehodnocuje žánrové konvencie a výrazne pretvára hranice medzi animovaným, dokumentárnym a hraným filmom“. Snímka zobrazuje príbeh dievčaťa, ktoré sa „namočilo“ do teroristickej akcie v 70. rokoch. V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 44 snímok z celého sveta. O víťazovi rozhodla trojčlenná porota, v ktorej rozhodovala pedagogička Mária Ferenčuhová, prezident fínskeho Filmového festivalu v Tampere Jukka-Pekka a talianska filmárka Gaia Meucci.

Art Film Fest tento rok odpremietal 194 filmov z 53 krajín, diváci videli 220 projekcií v šiestich sálach. Na festival prišlo vyše 6000 akreditovaných hostí a celková návštevnosť sa blíži k číslu 45-tisíc. Tohtoročný filmový festival v Trenčianskych Tepliciach ohúril nielen počtami, ale aj svojou kvalitou a jeho organizátori sa už teraz tešia na jubilejný 20. ročník.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM