August odštartuje BÚRKOVÝM počasím: Kde to bude najviac divoké?
August odštartuje búrlivým počasím. Aj v piatok treba opäť počítať s výskytom búrok, ktoré môžu zasiahnuť viaceré oblasti Slovenska.
Po pokojnejšej noci sa situácia v priebehu piatka opäť zmení. Výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý dnes zasahoval do našej oblasti od západu, zoslabne. Zároveň sa v brázde nízkeho tlaku nad strednou Európou začne od severozápadu presúvať studený front. Práve ten bude v priebehu dňa spúšťať ďalšie búrkové jadrá, informuje iMeteo.
„Počasie bude v piatok prevažne polooblačné. Spočiatku by malo byť len ojedinele oblačné s výskytom prehánok či dažďa, no postupne sa v západnej polovici Slovenska oblačnosť zväčší – miestami až na zamračené. Práve tam sa očakávajú aj početnejšie zrážky,“ dodáva portál.
Počítať treba aj s búrkami. Model ICON-EU ich predikuje najskôr na severozápade územia. Postupne sa búrky počas piatka rozšíria aj do ďalších oblastí.
Tvoriť sa môžu aj v Banskobystrickom kraji a v okolí Tatier. K večeru je možný výskyt búrok aj na západnom Slovensku, hoci tam zatiaľ nie je očakávaná ich veľká početnosť. Vývoj bude závisieť od postupujúceho frontu a vývoja lokálnych podmienok.
Denné maximá dosiahnu +24 až +29 °C, na severe sa očakáva chladnejšie počasie s hodnotami od +19 do +24 °C. Na horách vo výške 1500 metrov bude približne +14 °C. Vietor bude zrána len slabý, no v priebehu dňa môže zosilnieť, najmä v južných oblastiach. Pri búrkach sa očakávajú nárazy vetra, ktoré môžu byť prechodne silnejšie.
Zrážky budú väčšinou slabé, do 5 mm, no v prípade búrok môže spadnúť lokálne aj okolo 20 mm. „Nebezpečné búrky budú predovšetkým tým, že môžu byť statické, čo môže priniesť výraznejšie zrážky, ktoré by mohli viesť až ku bleskovej povodni,“ avizuje iMeteo.
Víkend by mal byť ešte búrlivejší. Tento studený front sa totiž začne v našej oblasti vlniť a na ňom sa budú vytvárať jednotlivé vlny búrok.
Ilustračné foto