Webnoviny - Svet

Autodopravcovia opäť v štrajkovej pohotovosti

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vyhlásila kvôli mýtu od 1. februára štrajk na neobmedzenú dobu. Autodopravcovia týmto rozhodnutím chcú vyjadriť nespokojnosť s rozsahom spoplatnených ciest 1. triedy v dĺžke vyše 1 400 kilometrov. Podľa nich by sa malo platiť od 1. februára mýto na cestách prvej triedy len na úsekoch v dĺžke 333 kilometrov, súbežných s diaľnicami a rýchlostnými cestami. Ako na stredajšej tlačovej besede informoval predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček, zároveň požadujú pozastavenie výberu mýta do konca júna tohto roka. „Neostáva nám nič iné, ako sa vrátiť s protestmi do ulíc,“ povedal Polaček.

Malí a strední autodopravcovia budú do 1. februára v štrajkovej pohotovosti a dovtedy sú pripravení rokovať o svojich požiadavkách. Požiadavky autodopravcov pri vyhlásení štrajku podporili aj Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská živnostenská komora a Združenie podnikateľov Slovensko. Únia vyzvala všetkých autodopravcov s vozidlami nad 3,5 tony, aby sa aktívne zapojili do druhej vlny protestu proti podmienkam mýta, a obyvateľov žiada o solidaritu a podporu, ktorú prejavili pri prvých protestoch v januári. Autodopravcovia chcú pokračovať v štrajku, dokiaľ nebudú naplnené ich požiadavky. Predpokladajú, že akcia bude mať oveľa väčšiu podporu ako protesty začiatkom tohto roka.

UNAS, ktorá ešte nie je zaregistrovaná, vyhlásila štrajk v súlade s Ústavou SR podľa článku 37, odsek 4 na ochranu hospodárskych a sociálnych záujmov, spojený s pokračovaním informačno-petičnej kampane. „Cieľom je vytvoriť pre subjekty podnikajúce v doprave na Slovensku akceptovateľné prostredie, ktoré zabráni likvidačnému nastaveniu mýtneho systému v rozsahu spoplatnenia ciest prvej triedy. V Európskej únii nemá obdobu a v žiadnej inej krajine taký veľký rozsah, dopad na vnútroštátnu dopravu,“ uviedol ďalej Polaček. Autodopravcovia chcú rokovať o svojich pôvodných 11 požiadavkách z 28. decembra minulého roka, týkajúcich sa platenia a fungovania mýta.

Únia autodopravcov zároveň vyzýva premiéra Roberta Fica, aby zrušil od 1. februára výber mýta na cestách prvej triedy, trebárs aj rokovaním so Združením cestných autodopravcov Česmad Slovakia. Zdôvodňuje to tým, že nastavenie mýta pre vnútroštátnu dopravu na cestách prvej triedy je neprijateľné. „Chceme spravodlivé mýto na cestách, ktoré sa štandardne spoplatňuje v Európskej únii. Nespochybňovali sme a nespochybňujeme spoplatnenie diaľnic a rýchlostných ciest a nevyhýbame sa ďalšiemu spoplatneniu nových diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré nám všetkým štát vybuduje,“ vyhlásil ďalej Polaček. Autodopravcovia však žiadajú prijateľné podmienky, ale nie neúnosné likvidačné zaťaženie.

UNAS poslala 24. januára list premiérovi, v ktorom ho informovala o vstupe do štrajkovej pohotovosti z dôvodu ochrany svojich záujmov a od 1. februára do celoštátneho štrajku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM