Technológie

Automatizácia mení pracovné prostredie: Zastúpenie robotov v slovenskom priemysle rastie

Automatizácia výroby na Slovensku aj vo svete sa zintenzívňuje. Zastúpenie robotov v slovenských priemyselných podnikoch narástlo podľa International Federation of Robotics od roku 2016 o 22 %.

Ilustračný obrázok k článku Automatizácia mení pracovné prostredie: Zastúpenie robotov v slovenskom priemysle rastie
7
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Kým v roku 2016 na Slovensku pripadalo na 10 000 pracovníkov v priemysle 135 robotov, vlani to bolo už 165 robotov.

Slovensko patrí do prvej dvadsiatky krajín, v ktorých je zastúpenie robotov v priemyselnej výrobe najväčšie. Za rok 2016 sa umiestnilo v globálnom rebríčku na 17. mieste a v aktuálnom, ktorý odzrkadľuje čísla z vlaňajška, na 16. pozícii. V porovnaní s celoeurópskym priemerom je vo fabrikách na Slovensku hustota priemyselných robotov vyššia takmer o 50 %.

„Za nadpriemernou automatizáciou slovenského priemyslu stoja predovšetkým automobilky. V niektorých činnostiach ľudia skrátka nedokážu strojom konkurovať. Napríklad lakovne či zvarovne karosérií by dnes bez robotizácie ani nemohli existovať,“ vysvetľuje Marián Filka zo spoločnosti Siemens.

Nedostatok pracovníkov

Aktuálne investície do automatizácie však na Slovensku nepoháňa snaha nahradiť ľudí výkonnejšími strojmi. Viaceré fabriky sa v posledných rokoch rozhodli využívať viac robotov preto, lebo ľudí na trhu práce nenašli.

Čoraz častejšie pritom siahajú po kolaboratívnych robotoch, takzvaných kobotoch, ktoré sú v priemyselnej robotike pomerne novým trendom.

Hoci podiel kobotov na trhu priemyselných robotov predstavoval vlani podľa International Federation of Robotics iba 3,24 %, ich predaj medziročne narástol o 23 % a v budúcnosti sa budú podľa Filku presadzovať čoraz viac.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Slovenský priemysel má napriek vysokej miere automatizácie v automobilkách značný potenciál aj pre ďalšie rozširovanie priemyselných robotov.

Napríklad v Singapure, ktorý je lídrom rebríčka, pripadá na 10 000 pracovníkov v priemyselnej výrobe 5-násobne viac robotov a v

Nemecku je hustota robotov v porovnaní so Slovenskom zhruba dvojnásobná.

Budúcnosť potravinárskeho priemyslu

Podľa Filku veľký potenciál pre ďalšiu automatizáciu má u nás predovšetkým potravinársky priemysel, kde sa vo výrobe s produktmi manipuluje stále prevažne manuálne.

Značný priestor je podľa neho takisto v montážnych linkách subdodávateľov automobilového priemyslu, kde ľudia robia monotónnu manuálnu prácu.

Rastúca miera automatizácie mení požiadavky na typ ľudí, akých fabriky potrebujú, ale zvyšuje tiež potrebu nasadiť monitorovacie technológie. Pri vyššej miere automatizácie budú podniky potrebovať namiesto operátorov viac technických ľudí na správu a údržbu, ktorí sa nezaobídu bez nástrojov schopných zbierať z výroby detailné dáta.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Priemyselné roboty
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM