Webnoviny - Svet

Autori výzvy Za zmenu apelujú v liste na vládu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Zákony umožňujúce reálnu a verejnú kontrolu legálnosti nadobudnutia majetkov politikov, zrovnoprávnenie politickej súťaže a zrušenie neférových bariér, reformu financovania vedy a kultúry či odpolitizovanie štátnej správy žiadajú signatári výzvy Za zmenu, ktorý v otvorenom liste apelujú na premiérku Ivetu Radičovú a predsedov štyroch koaličných strán. Autori výzvy chcú podľa jedného zo zakladateľov a predsedu Verejnosti proti násiliu Jána Budaja upozorniť na potrebu zásadného ozdravenia pomerov, obnovenia demokratickej kultúry a na prenesenie sľubov z volieb 2010 do koaličnej a vládnej praxe v nastávajúcom volebnom období.

V dvanástich bodoch žiadajú od nového kabinetu tiež objasnenie zneužitia moci od politických amnestií, cez korupčné kauzy, podvody s deblokáciami alebo s pozemkami Slovenského pozemkového fondu až po utajované zmluvy a nelegálne financovanie strán a apelujú tiež na to, aby sa do popredia dostala ochrana zdravia občanov, kvalita ich života, ochrana životného prostredia a ochrana prírody. Za dôležité autori výzvy Za zmenu považujú aj zavedenie finančných limitov na politické kampane strán a zabezpečenie kontrolovateľnosti peňazí vynakladaných na voľby. Vyzývajú tiež k zlepšeniu kvality verejnoprávnych médií či posilňovaniu postavenia Slovenska v Európskej únii. Pripomínajú aj potrebu odstraňovania korupčných rizík a poukazujú na nutnosť reformy v samospráve, v ktorej sa darí korupcii a plytvaniu.

„Uskutočnite také zmeny v systéme tajných služieb, policajného vyšetrovania, prokuratúry a súdnictva, ktoré zabránia ich zneužívaniu a korupcii,“ píše sa tiež v otvorenom liste, pod ktorým sú podpísaný spomínaný Ján Budaj, ďalší zakladatelia VPN Eugen Gindl a Ľubomír Feldek, minister školstva v rokoch 1989 až 1990 Ladislav Kováč, študentský vodca z roku 1989 Anton Popovič, podpredseda vlády v rokoch 1989–90 Vladimír Ondruš, Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad J. Kráľa, predsedníčka Mestského výboru SZOPK Bratislava Katarína Šimončičová a Juraj Smatana z iniciatívy Považská Bystrica Otvorene.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM