Futbal

Azerbajdžan vybojoval bod proti Chorvátsku: Luka Modrič hovorí o sklamaní

Chorvátski futbaloví reprezentanti prekvapujúco remizovali v pondelňajšom zápase "slovenskej" E-skupiny kvalifikácie EURO 2020 na ihrisku Azerbajdžanu 1:1.

Ilustračný obrázok k článku Azerbajdžan vybojoval bod proti Chorvátsku: Luka Modrič hovorí o sklamaní

V neúplnej tabuľke sú s desiatimi bodmi z piatich zápasov na čele, Azerbajdžan získal vôbec svoj prvý bod.

Vicemajstri sveta mali od začiatku duelu navrch a už v 11. minúte sa ujali vedenia. Petkovič sa v šestnástke snažil predrať cez dvojicu obrancov, Krivocjuk zahral rukou a rozhodca nariadil penaltu. Tú premenil kapitán Modrič. O tri minúty neskôr mohlo byť už 2:0, Rebič sa dostal sám pred Balajeva, ale neprekonal ho. V 24. minúte sa neujala ani strela Vlašiča, keď opäť výborne zasiahol brankár domácich.

Tí vážnejšie zahrozili až v 33. minúte, no Livakovič si so Šejdajevovou strelou z uhla poradil. V nadstavenom čase prvého polčasu hráči Azerbajdžanu síce dostali loptu do siete, ale Garajevovi sa to podarilo z jasného ofsajdu.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán, no domáci začali už viac hroziť. V 62. minúte mohol pridať druhý gól Petkovič, ktorého poslal do brejku Vlašič, ale jeho strela minula pravú žrď. V 67. minúte dostali domáci opäť loptu za Livakovičov chrbát, no opäť z ofsjadu. Do tretice im to však už vyšlo.

V 72. minúte sa Chalizade na hranici šestnástky odhodlal k sólu, prešiel cez troch brániacich hráčov a prudkou strelou vyrovnal – 1:1. Azerbajdžan v ďalších minútach veľkého favorita už k veľkým šanciam nepustil a tak si v Baku pripísal prvý bod v kvalifikácii. Chorváti nenadviazali na vysoké víťazstvo nad Slovenskom 4:0 spred troch dní v Trnave.

„Bohužiaľ, nepodarilo sa nám získať tri body, ktoré sme chceli. V úvodných 20–25 minútach sme hrali dobre, ujali sme sa vedenia a mali sme ďalšie dobré šance na zvýšenie skóre. Potom sme však dopriali hráčom Azerbajdžanu viac priestoru a tí to využívali, začali sa viac tlačiť pred našu bránku a vytvorili si aj nejaké pološance. Problém vidím v tom, že niekedy si zbytočne komplikujeme veci. Z dvoch septembrových zápasov máme štyri body, do konca kvalifikácie zostávajú tri duely. Verím, že postúpime na šampionát,“ povedal kapitán Chorvátska Luka Modrič, ktorý v deň zápasu v Baku oslávil 34. narodeniny.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Pred inkasovaným gólom chorvátski obrancovia úplne zaspali, Chalizadeho nechali preniknúť až do šestnástky a pohromu nezachránil ani vybiehajúci Livakovič. „Prešiel cez troch alebo štyroch hráčov a pohodlne skóroval, také niečo by sa nám nemalo stávať. Nie sme Nemci, musíme si tvrdo vybojovať na ihrisku každý bod a nepoľaviť ani na okamih. V šatni bolo po zápase veľké sklamanie, pretože sme chceli vyhrať, ale ideme ďalej. Všetko máme vo vlastných rukách,“ dodal špílmacher Realu Madrid.

V októbrovom asociačnom termíne čaká na Chorvátov náročný dvojzápas – 10. októbra privítajú Maďarsko a o tri dni sa predstavia na pôde Walesu.