Webnoviny - Svet

AZZZ podporuje petíciu za zachovanie poľnohospodárstva

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) podporuje petíciu slovenských poľnohospodárov a potravinárov za zachovanie slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorá je adresovaná vláde a Národnej rade SR. „Požiadavky petičného výboru, ktorého členovia žiadajú vládu a parlament o zachovanie daňovej úľavy na "červenú naftu“, primeranú úpravu pravidiel pre určovanie dane z pozemkov a stavieb, podporu predaja potravín z dvora, alebo nezvyšovanie spotrebnej dane z piva, sú oprávnené a náležité,“ konštatuje generálny sekretár asociácie Oto Nevický.

Asociácia zamestnávateľov očakáva, že na základe petície sa problémy poľnohospodárov začnú vážne riešiť na vládnej i parlamentnej úrovni. Sektor poľnohospodárstva totiž vlani postihol viac ako 20-percentný pokles nákupných cien a v tomto roku rozsiahle záplavy, ktoré sú podľa asociácie najničivejšie za ostatné desaťročia. „Napriek tomu, že sa hľadajú určité možnosti odškodnenia, postihnutí roľníci dosiaľ nedostali žiadnu pomoc za škody, ktoré im spôsobili povodne a vo viacerých prípadoch aj vodohospodárske opatrenia štátu. Naopak, v kritickej situácii majú na nich v budúcom roku negatívne dopadnúť viaceré opatrenia na konsolidáciu verejných financií, ktoré vláda predložila na schválenie Národnej rade SR,“ dodáva Oto Nevický.

Zorganizovanie petície odsúhlasil krízový štáb Slovenskej poľnohospodárskej a priemyselnej komory (SPPK) na svojom minulotýždennom zasadnutí v Nitre. Členovia komory sa zhodli na tom, že rok 2010 je pre agrárny sektor mimoriadne zložitý. Musel čeliť nielen globálnej ekonomickej a finančnej kríze, ale aj ničivým povodniam. Členovia SPPK žiadajú prehodnotenie balíčka opatrení na ozdravenie verejných financií a sú najmä proti zrušeniu daňových úľav na tzv. červenú naftu a niektorým ďalším krokom, ktoré by podľa nich mohli zhoršiť podnikateľské prostredie v agropotravi­nárskom odvetví. Petíciu chcú odovzdať vláde a Národnej rade SR do konca novembra.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM