Webnoviny - Svet

BAJAN: Obvinenia z predražovania sú nezmysel

WEBNOVINY.SK

Vpravo Vladimír Bajan Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Obvinenia súčasného vedenia Bratislavského samosprávneho kraja voči predchádzajúcemu vedeniu z porušovania zákona predraženými zákazkami sú vykonštruovaným absolútnym nezmyslom na politickú objednávku. Pre agentúru SITA to uviedol bývalý predseda kraja Vladimír Bajan.

Podľa Bajana boli všetky verejné obstarávania za jeho pôsobenia vykonané v súlade so zákonom, čo potvrdili kontroly odboru kontroly kraja aj Úradu pre verejné obstarávanie. „Vie to aj vedenie župy, keďže nenapadá samotné verejné obstarávanie, ale vykúzlilo "hausnumerá“ a akýsi súdnoznalecký posudok, ktorý doteraz nikto nevidel – ani novinári – podobne, ako to bolo v prípade multifunkčnej haly," uviedol Bajan.

Podľa neho vlastne nikto nevie, čo a v akom čase údajný súdny znalec posudzoval, s čím porovnával a podobne. „Je totiž veľmi jednoduché vymyslieť si nejaké čísla a nepodložiť ich faktami. Zaujímavé je tiež aj to, že materiál o kontrole nemajú ani poslanci kraja, ale pán podpredseda s ním už utekal pred novinárov, pričom má byť údajne predmetom rokovania zastupiteľstva až na budúci týždeň. Ale to sú asi bežné pracovné metódy súčasného vedenia kraja,“ uviedol Bajan.

Podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Ivo Nesrovnal obvinil predchádzajúce vedenie kraja z masívneho plytvania peniazmi daňových poplatníkov a porušovania zákona predraženými zákazkami. Hlavný kontrolór súčasného vedenia kraja podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Najvypuklejšími prípadmi predraženia je výmena okien v sídle hlavného kontrolóra na Jankolovej ulici v roku 2009 za 415 572 eur, pričom cena stanovená súdnym znalcom bola 74 222 eur.

Ďalším výrazným príkladom predraženia je zateplenie budovy Strednej odbornej školy na Kysuckej v Senci v roku 2008 a 2009, keď bola cena stanovená súdnym znalcom na 73 408 eur a kraj uhradil 395 776,36 eura.

Podľa Nesrovnala išlo o desiatky predražených obstarávaní v rôznych výškach, ale toto sú tie najvypuklejšie.

Súčasné vedenie kraja plánuje predchádzať takýmto situáciám zavedením opatrení, ako je zverejňovanie faktúr nad 1 000 eur, zmluvy zverejňované na internete, súhlas zmluvnej strany so zverejnením zmluvy na internete, zverejňovanie aj neúspešných ponúk v oblasti verejného obstarávania, zaobstaranie softvéru na porovnávanie cien, elektronická aukcia na odpredaj majetku, nová smernica o predbežnej a priebežnej finančnej kontrole.

Bývalé vedenie BSK predražilo zákazky o 459%

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM